W poniedziałek w chwilę po rozpoczęciu sesji nadszedł pierwszy w tym tygodniu sygnał ze Stref Popytu. Wygenerowany został na banku Pekao (PEO). Nieco wątpliwości nastręczało wyznaczenie poziomu TP dla transakcji. Zdecydowano się na poziom 57,36, a stosunek RR wyniósł 2,2.

We wtorek zamknięto na Stop-Lossie pozycję na Play (PLY). Zrealizowano tym samym stratę na poziomie 2,49%. Dzień ten jednak okazał się dla portfela dobry – pozostałe spółki odnotowały wzrosty, a pozycje na Pekao (PEO) oraz PKN Orlen zostały zabezpieczone w zysku (wykorzystując niżej omówioną metodykę ATR).

Środa to zamknięcie PKN i PEO na poziomie TP. Orlen przyniósł 6,19% zysku w 6 dni, a Bank Pekao 7,09% w zaledwie 2 dni. PKP Cargo w trakcie sesji zabezpieczono w zysku po metodyce ATR. Niestety przed samym końcem sesji, dosłownie na moment, cena osiągnęła ten poziom przesuniętego SL na 13,26 zł. Pozycja została zatem zamknięta, dając skromny zysk 1,22% po 12 dniach. W zysku zabezpieczono pozycję na Comarchu (CMR), a walor ten był jedynym w portfelu po środowej sesji.

W czwartek cisza, w piątek nadszedł sygnał na PKO. Po rewizji wykresu uznaliśmy, że pozycję można otworzyć, ustalając TP zaraz poniżej aktywnej strefy podażowej (zasugerowano się tutaj długim cieniem jednej z poprzednich świec, która głęboko spenetrowała strefę). Po piątkowej sesji zatem w portfelu pozostaje zabezpieczone w zysku CMR oraz PKO.

Magazyn Bilans

Stan euforii, giełda nie ma wakacji!

Portfel Strefy Popytu w kończącym się tygodniu zyskał 2,45%, zaś indeksy zyskały: WIG 1,74%, WIG20 2,16%, a mWIG40 1,25%.

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę “Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 49 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów za 134 tydzień

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w 134 tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży

PEO transakcja kupna 10.08.2020

Składniki portfela na 14.08.2020

PLY transakcja sprzedaży 11.08.2020

PKN transakcja sprzedaży 12.08.2020

PEO transakcja sprzedaży 12.08.2020

PKP transakcja sprzedaży 12.08.2020

PKO transakcja kupna 14.08.2020

Squaber to kompleksowe rozwiązania dostosowane do Twoich potrzeb

Strefy popytu, o które oparty jest ten portfel to unikalne rozwiązanie dostępne TYLKO w Squaberze. Sami je opracowaliśmy i udostępniliśmy naszym Użytkownikom. Nie znajdziesz go w żadnym innym miejscu.

Dołącz do Strefy Premium o korzystaj z wszystkich funkcjonalności! Zapraszamy do testów.