Ostatnie 4 tygodnie dla portfela amerykańskiego to okres powolne i niestety nieudanego dążenie do pełniejszej alokacji. Istotnymi wydarzeniami były rzecz jasna wyniki spółek, gdzie zarówno dla pozycji w akcjach Intela (INTC) jak i US Steel (X) spotkał nas zawód.

O ile pozycja na X jest ryzykowna z definicji, a niestabilność wyników finansowych spółki jest czymś naturalnym,  o tyle sytuacja na INTC była zaskoczeniem. INTC opublikował dobre wyniki (lepsze od oczekiwań i wyższe prognozy) jednak inwestorzy dopatrzyli się słabości w jednym z obszarów działalności spółki, co doprowadziło do 8 % przeceny i wymusiło  zamknięcie pozycji. Akcje X pozostają w portfelu.

Obecna stabilizacja na INTC skłania do ponowienia transakcji w najbliższym czasie. Informacja o tym trafi do Użytkowników Premium.

W związku z brakiem pełnej alokacji wyniki portfela z uwzględnieniem gotówki są gorsze od indeksu S&P 500. Gdyby wyeliminować z nich gotówkę i odnosić się tylko i wyłącznie do pozycji w akcjach wynik portfela jest zbliżony od S&P 500. Osiągnięcie pełnej alokacji jest zatem warunkiem koniecznym do podjęcia rywalizacji z indeksem. Z 2 strony trzeba pamiętać o napięciach występujących na linii USA-Chiny i związanym z tym ryzykiem dla notowań.

Alternatywne podejście

Obecność gotówki w portfelu amortyzuje zmienność jego stopy zwrotu. Jeżeli jednak jesteś inwestorem bardziej skłonnym do ryzyka to proponuję Ci alternatywne podejście polegające na wymienieniu gotówki na ETF na indeks S&P 500.

Na rachunku XTB na rynku kasowym ETF dający ekspozycję na ten indeks to CSPX.UK notowany na giełdzie w Londynie, niedostępny jako instrument do analizy w aplikacji. Jako alternatywę dla kalkulacji użyłem innego ETF o tickerze IVV iShares Core S&P 500 ETF niedostępny na tym rachunku.

W takim ujęciu inwestor każdą wolną gotówkę zamienia na taki ETF a jeśli potrzebuje gotówki na zakup akcji sprzedaje ETF. Dzięki temu ekspozycja na ryzyko rynkowe zawsze jest zbliżona do 100%. Poniżej prezentujemy wyniki obu takich portfeli dla porównania.

Wynik portfela i SP500 od 1 kwietnia do 3 sierpnia

%

Portfel amerykański z gotówką

%

Portfel amerykański z ETF zamiast gotówki

%

SP 500

Dobry rachunek do inwestycji w USA

Portfel amerykański inwestuje w spółki notowane na giełdzie w USA. Wszystkie te walory znajdziesz na polecanym przez nas rachunku maklerskim w Domu Maklerskim XTB SA. To bardzo dobry rachunek na rozpoczęcie inwestycji poza GPW. Prowizja jest atrakcyjna - 0,12% niemniej niż 4,99$ od transakcji na akcjach. Dostępne są również akcje z innych rynków. Wyraźnie podkreślamy, że mówimy tutaj o akcjach na rynku kasowym (nie CFD, czy akcjach syntetycznych).