Naszym użytkownikom premium sygnalizowaliśmy, że do 26 listopada mieliśmy okres 4 tygodni bez sygnału „Ciekawa Okazja” na rynku amerykańskim. Wynikało to z tego, że w naszym, mimo wszystko konserwatywnym podejściu, nie chcieliśmy uzyskiwać ekspozycji na rynek, na którym panuje podwyższona zmienność. Gdybyśmy chcieli wtedy zawierać transakcje należałoby odpowiednio dostosować podejście do negatywnego scenariusza. W tym wypadku w zasadzie zawsze oznaczałoby to konieczność akceptacji większej potencjalnej straty.

Dla wąskich poziomów Stop Loss na takim rynku widzieliśmy co się stało dla sygnału na Netflixie. Naszym zdaniem lepiej było stanąć z boku i powrócić na rynek w lepszym momencie. Dodatkowo, powrót ten został wzmocniony lekką zmianą profilu spółek, które nas zainteresowały. W sygnałach z tego tygodnia i zapewne w kolejnych wzięliśmy pod uwagę spółki o nieco innym (mniej ryzykownym) profilu, który wynika albo z sektora, w którym one operują, albo z analizy historycznego zachowania tych walorów. Mowa tutaj o 3 następujących spółkach – Sempra Energy, Microsoft i Berkshire.

Mimo stratnych transakcji z okresu wrzesień – październik 2018 (transakcje na TER, GOOG, BAC, C czy NFLX) wynik od kwietnia (start tego portfela w podejściu MMA) pozostaje na przyzwoitym poziomie +6.46% wobec stopy zwrotu S&P 500 na poziomie 4,55%.

Przypominamy, że bazą dla tego portfela jest indeks S&P 500. Obecnie w przypadku rachunku XTB, z którego korzystamy do tych inwestycji, można użyć ETFa o oznaczeniu SPY5.UK.

W dłuższym terminie (perspektywa kilkunastu miesięcy) wiele wskazuje na to, że ta zmiana akcentów ze spółek o charakterze wzrostowym (momentum) na spółki bardziej defensywne zostanie przez nas utrzymana. O wszelkich zmianach będziemy informować na bieżąco.

Wynik portfela i SP500 od 1 kwietnia do 30 listopada 2018

%

Portfel amerykański (z ETF na SP 500 jako rdzeń)

%

SP 500

Dobry rachunek do inwestycji w USA

Portfel amerykański inwestuje w spółki notowane na giełdzie w USA. Wszystkie te walory znajdziesz na polecanym przez nas rachunku maklerskim w Domu Maklerskim XTB SA. To bardzo dobry rachunek na rozpoczęcie inwestycji poza GPW. Prowizja jest atrakcyjna - 0,12% niemniej niż 4,99$ od transakcji na akcjach. Dostępne są również akcje z innych rynków. Wyraźnie podkreślamy, że mówimy tutaj o akcjach na rynku kasowym (nie CFD, czy akcjach syntetycznych).