Korzystając z biblioteki wykresów jaką mamy w aplikacji dzięki TradingView przygotowaliśmy dla naszych Użytkowników kolejną już unikalną funkcjonalność pozwalającą bardzo szybko określić jaki trend panuje na danej spółce. Wskaźnik nosi nazwę “[Squaber] Trendy” i można go znaleźć na liście wskaźników na wykresie każdej spółki (nie wiesz jak dodać wskaźnik obejrzyj to wideo z instrukcją). Przejdź do przykładowej spółki i użyj wskaźnika >>

Dlaczego powstał ten wskaźnik?

Po wyłączeniu pytań technicznych z naszego czatu 87% pytań jakie dostajemy od naszych Użytkowników dotyczy sytuacji, w której ktoś kupił spadającą spółkę ponieważ uważał, że odwraca się na niej trend, a ta spółka jednak spada dalej i nie wiadomo co z nią zrobić.

Chcemy walczyć z przyczyną tego problemu, czyli zbyt wczesnym dokonywaniem transakcji na spadających spółkach. Pozwoli to uniknąć błędnych decyzji polegających na próbie “złapania” odwracania długoterminowej tendencji po krótkoterminowym ruchu, co bardzo często nie jest intencją inwestora.

Przykłady

Dlaczego określenie trendu uważamy za ważne?

W bardzo wielu strategiach (nie we wszystkich) panujący na danej spółce trend powinien znaleźć odzwierciedlenie w planie na daną transakcję. Proste statystyki pokazują, że jeżeli spółka jest w trendzie wzrostowym, to jej średnia dzienna zmiana ceny za cały okres pozostawania w tym trendzie jest dodatnia. W przypadku trendu spadkowego ta średnia jest ujemna. Poniżej statystyki dla kilkunastu dużych i popularnych wśród użytkowników Squabera spółek, dla których obserwowaliśmy od 2014 rok zarówno trendy wzrostowe jak i spadkowe.

Co to oznacza w praktyce? Upraszczając analizę do jednego zdania – kupując spółkę w trendzie spadkowym, musisz być dokładniejszy niż gdybyś ją kupował w trendzie wzrostowym.

Trzeba również pamiętać, że wzrosty na akcjach spółek zaczynają się zanim trend się odwróci. To sprawia, że inwestorzy często próbują łapać tzw. spadający nóż, czyli inaczej mówiąc trafić w dołek na spadającej spółce, co często kończy się dużymi stratami. Statystyki są tutaj nieubłagane. W trendzie spadkowym prawdopodobieństwo występowania kolejnych spadkowych świec jest większe niż wzrostowych.

Powyższe dane wskazują, że realizacja decyzji inwestycyjnych o zakupie, powinna zawierać w sobie elementy uwzględniające podwyższone ryzyko mające swoje odzwierciedlenie przede wszystkim w udziale transakcji w całym portfelu oraz ryzyka jakie niesie z sobą dana transakcja na wynik całego portfela.

Wielu inwestorów niestety o tym zapomina i podejmuje zbyt pochopne decyzje co do zakupu. Przykładem transakcji, które ostatecznie osiągnęły ten sam wynik jest taka sytuacja na KGHM:

Ostatecznie wynik na pozycji dla obu tych transakcji był taki sam – około 45%. Jeżeli jednak decyzję podjąć zbyt wcześnie to przejściowa strata na rachunku wynosiła nawet 30%. Przy opóźnionej transakcji, w której inwestor poczekałby na odwrócenie trendu przejściowa strata na pozycji to było kilka procent.

Wiele osób powie “najważniejsze, że był zysk”. To pułapka w którą nie wolno nam wejść! Ta ocena jest prosta, kiedy widzi się prawą stronę wykresu i wie się, że transakcja zakończyła się zyskiem. Mając otwartą pozycję na rynku ze stratą 30%, dla której nie brano w ogóle pod uwagę, że może stać się stratna inwestora nachodzą wątpliwości, podejmuje on dziwne decyzje albo w ogóle nie wie co robić.

Jak wykorzystać ten wskaźnik?

Wskaźnik [Squaber] Trendy nie daje sygnałów transakcyjnych w dosłownym tego słowa znaczeniu. Inaczej mówiąc na podstawie tego wskaźnika nie można podjąć decyzji o dokonaniu transakcji z konkretnymi założeniami dotyczącymi pozytywnego i negatywnego rozwoju sytuacji. Ma on na celu w przejrzysty sposób pokazać każdej osobie, która z niego skorzysta, w jakim trendzie znajduje się spółka. Jeśli szukasz kupna w trendzie spadkowym to musisz być świadomy, że takie transakcje są obarczone większym ryzykiem. Kupno w trendzie wzrostowym z kolei ma większe szanse na powodzenie.

Wskaźnik [Squaber] Trendy dzieli zarówno trend wzrostowy jak i spadkowy na 3 rodzaje:

  • silny
  • średni
  • słaby

Kolorując tło wykresu na zielony (trend wzrostowy) lub czerwony (trend spadkowy) kolor o różnej intensywności. Czasem zdarza się, że tło wykresu pozostaje bez koloru, co oznacza, że lepiej wstrzymać się z określaniem trendu.

Kiedy spółka odwraca trend?

Jak wspominałem na samym początku, najczęstszy problem jaki się pojawia dotyczy zakupu spółki odwracającej trend. Temat ten wielokrotnie poruszaliśmy np. przy okazji transakcji w portfelu Szczyty i Dna, gdzie jest on szczególnie ważny (link). Odwracanie trendu to proces, który musi zająć czas. Spółka nie odwraca trendu na 1 sesji. Ten proces niemal zawsze musi trwać znacznie dłużej. Jeśli inwestor podejmie decyzję zbyt pochopnie narazi się na kupno spółki na lokalnym maksimum w trendzie spadkowym – to najgorsza z możliwych sytuacji.

Spójrzmy jeszcze raz na przykład KGHM gdzie można to dość dobrze prześledzić i przy okazji zidentyfikować dobre miejsce do kupna.

Strach przed “uciekającą” okazją

Ta obawa nie raz wkracza w serca i umysły inwestora. Czasem wstrzymujemy się od decyzji, kurs zaczyna rosnąć a my plujemy sobie w brodę, że nie kupiliśmy akcji. Taka sytuacja rozwija się na Kruku, gdzie silne wzrosty w trendzie spadkowym powtórzyły się już 2 razy. Po pierwszym takim ruchu kurs spadł jeszcze niżej. Po 2 ruchu cena utrzymuje wzrosty ale dalej trend jest spadkowy.

Jeżeli kurs Kruka (albo innej spółki) nagle ruszy gwałtownie do góry i nie da szansy na podłączenie się do trendu to owszem okazja ucieknie, ale lepiej stracić okazję niż pieniądze. Na giełdzie jest obecnie około 500 spółek, przyjmijmy, że na 150 można swobodnie inwestować to daje możliwość wyboru, a ze Squaberem łatwo nimi zarządzać. Jeśli to za mało to zawsze można rozszerzyć spektrum o spółki amerykańskie, które są dużo bardziej trendowe niż te z GPW.

Zachęcam do korzystania ze wskaźnika. Mam nadzieję, że Wam się przyda i w wielu przypadkach pozwoli uniknąć błędnych decyzji polegających na próbie “złapania” odwracania się długoterminowej tendencji po krótkoterminowym ruchu. Ten wskaźnik nie przyda Ci się zupełnie jeżeli chcesz dokonać zakupu możliwie najbliżej dołka, co też potwierdzają powyższe przykłady.

Zacznij korzystać z alertów giełdowych już dziś!

Dzięki Squaberowi w wersji premium będziesz mógł efektywnie śledzić wszystkie interesujące Cię spółki. Kiedy wydarzy się na nich coś ciekawego otrzymasz o tym informację. Zyskasz możliwość korzystania z naszych alertów oraz będziesz mógł skonstruować swoje.

Pamiętaj, że Squaber cały czas się rozwija, dodajemy funkcjonalności, które pomogą Ci w Twoich inwestycjach!