Niezależnie czy mówmy o indeksach giełdowych, czy też złocie rejony historycznych szczytów po raz kolejny schłodziły apetyt na ryzyko. Droga na kolejne poziomy ATH wydaje się coraz trudniejsza.

Kolejna rewizja daty pierwszej obniżki stóp procentowych w USA?

W ostatnim tygodniu najważniejsze indeksy w USA za wyjątkiem indeksu NASDAQ napotkały na problem w drodze po nowe szczyty (DJI -2,34%; SP500 +0,02%; NASDAQ +1,41%; RUT  -1,26%). Wszystko za sprawą publikacji protokołu z posiedzenia Komitetu do Spraw Operacji Otwartego Rynku (FOMC), który wskazał na chęci utrzymania przez System Rezerwy Federalnej (FED) restrykcyjnej polityki monetarnej. Oczekiwania na pierwszą obniżkę stóp procentowych w USA na wrześniowym posiedzeniu zostały zachwiane również przez silne odczyty wskaźnika aktywności finansowej managerów (PMI ang. Purchasing Managers’ Index), które zarówno dla przemysłu, jak i sektora usług okazały zdecydowanie lepsze od oczekiwań i pokazały wzrost aktywności gospodarczej.

Przerwę w zdobywaniu nowych historycznych szczytów zrobiły sobie również indeksy w Europie (DAX40 -0,07%; CAC40 -0,86%, FTSE100 -0,24%). Inwestorzy oczekują pierwszej obniżki stóp procentowych w strefie euro już w czerwcu. Czy Europejski Bank Centralny (EBC) ubiegnie FED dowiemy się już niebawem.

ORLEN dołuje WIG20

Podobnie jak europejskie indeksy również polski parkiet zachowywał się w ostatnim tygodniu bez przekonania (WIG -1,18%; WIG20 -1,79%; mWIG40 +0,70%; sWIG80 +0,13%). Indeks największych polskich spółek WIG20 został osłabiony przede wszystkim przez spadki ORLENU.

Podsumowanie 331. tygodnia Stref Popytu

331. tydzień Stref Popytu przyniósł 2 sygnały reakcji na strefę popytu Squabera. Alerty na akacjach producentów gier, CD Projekt S.A. (CDR) oraz Ten Square Games S.A. (TEN) zostały odrzucone odpowiednio z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka oraz bliskość strefy podaży. Akcje Grenevia S.A. (GEA) oraz PKP Cargo S.A. (PKP), z którymi rozpoczynaliśmy tydzień, zostały sprzedane na ustalonych poziomach Stop loss. W nadchodzący tydzień wchodzimy, posiadając w portfelu wyłącznie pozycję gotówkową.

Poniedziałek 20.05.2024:

Brak transakcji.

Wtorek 21.05.2024:

Brak transakcji na akcjach Ten Square Games S.A. (TEN) z uwagi na zbyt bliską odległość do aktywnej strefy podaży Squabera.

Środa 22.05.2024:

Sprzedaż akcji PKP Cargo S.A. (PKP). Zamkniecie pozycji na ustalonym poziomie Stop loss. Transakcja przyniosła stratę -3,61% po 10 dniach.

Czwartek 23.05.2024:

Sprzedaż akcji Grenevia S.A. (GEA). Zamkniecie pozycji na ustalonym poziomie Stop loss. Transakcja przyniosła stratę -3,61% po 10 dniach.

Brak transakcji na akcjach CD Projekt S.A. (CDR) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Piątek 24.05.2024:

Brak transakcji.

Stopa zwrotu z portfela – prosta, TWR, a może MWR (IRR)?

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 41 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów w tym tygodniu

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w tym tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży