Za nami tydzień, w którym banki centralne największych gospodarek świata po raz ostatni w 2023 roku podejmowały decyzje dotyczące dalszej polityki monetarnej. Jerome Powell, prezes Systemu Rezerwy Federalnej (FED), swoją retoryką sukcesu w walce z inflacją wywołał kolejną falę optymizmu na rynkach kapitałowych. W piątek rozliczone zostały kontrakty terminowe, co teoretycznie powinno wprowadzić rynki finansowe w okres świąteczno-noworoczny.

Amerykański DJI oraz francuski CAC 40 na historycznych szczytach

Zgodnie z oczekiwaniami Federalny Komitet do spraw Operacji Otwartego Rynku w USA (FOMC), Bank Anglii (BoE), Europejski Bank Centralny (EBC) oraz Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) postanowiły utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Gołębia retoryka prezesa Systemu Rezerwy Federalnej (FED), Jerome Powella, po raz kolejny wywołała euforię na rynkach finansowych (DJI +2,85%; SP500 +2,42%; NASDAQ +2,75%, RUT +5,55%, DAX40 -0,05%; CAC40 +0.93%, FTSE100 +0,25%). Najlepiej radziły sobie indeksy za oceanem, zwłaszcza indeks najmniejszych spółek, Russell 2000. Amerykański DJI osiągnął nowe historyczne szczyty (ATH, ang. All Time High), podobnie jak francuski indeks CAC 40. Scenariusz zakończenia cyklu podwyżek stóp procentowych w największych gospodarkach świata, a nawet ich obniżenia w 2024 roku jest obecnie najbardziej realny. Inflacja CPI w USA w listopadzie nie przyniosła niespodzianki, wynosząc 3,1% (oczekiwano 3,1%, poprzednio 3,2%).

Indeks sWIG80 na historycznych szczytach

Indeks najmniejszych spółek, sWIG80 w ostatnim tygodniu ustanowił nowe historyczne szczyty. Udany tydzień zaliczyły wszystkie najważniejsze indeksy nad Wisłą (WIG +0,69%; WIG20 +0,62%; mWIG40 +0,39%; sWIG80 +2,65%). Warszawski Indeks Giełdowy, WIG cały czas pozostaje w strefie historycznych szczytów.

Podsumowanie 308. tygodnia Stref Popytu

308.tydzień Stref Popytu przyniósł 5 sygnałów reakcji na strefę popytu Squabera. Parametry wygenerowanych sygnałów nie pozwoliły na przeprowadzenie transakcji kupna z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka. Akcje CD Projekt SA (CDR), z którymi rozpoczynaliśmy tydzień, zrealizowały zakładany scenariusz wzrostowy i opuściły portfel Stref Popytu. W trakcie tygodnia z zyskiem sprzedane zostały również akcje Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA (JSW), na których pozycja prowadzona była za pomocą wskaźnika ATR. W nadchodzący tydzień wchodzimy, posiadając w portfelu akcje PKP Cargo SA (PKP), na których pozycja prowadzona jest bez zmian.

Poniedziałek 11.12.2023:

Sprzedaż akcji CD Projekt SA (CDR). Realizacja zakładanego poziomu Take profit. Transakcja przyniosła 5,38% zysku po 7 dniach.

Wtorek 12.12.2023:

Brak transakcji na akcjach Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń SA (PZU) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Środa 13.12.2023:

Sprzedaż akcji Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA (JSW). Zamknięcie pozycji na poziomie Stop loss wynikającym z prowadzenia pozycji po ATR. Transakcja przyniosła 7,99% zysku po 14 dniach.

Utrzymanie pozycji na PKP Cargo SA (PKP). Zejście poniżej poziomu Stop loss zostało wybronione.

Czwartek 14.12.2023:

Brak transakcji na akcjach KGHM Polska Miedź SA (KGH) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Piątek 15.12.2023:

Brak transakcji na akcjach PKP Cargo SA (PKP) z uwagi na obecność akcji w portfelu.

Brak transakcji na akcjach ORLEN SA (PKN) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Brak transakcji na akcjach DataWalk SA (DAT) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Stopa zwrotu z portfela – prosta, TWR, a może MWR (IRR)?

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 41 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów w tym tygodniu

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w tym tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży