Podsumowanie

  1. Dlaczego warto zainteresować się inwestowaniem w USA? Przegląd wyników obu rynków.
  2. Nowy rachunek XTB – 0 zł prowizji do 30 000 euro obrotu miesięcznie.
  3. Aktualizacja statystyk dwóch pasywnych portfeli amerykańskich.

Relatywna siła rynku amerykańskiego

W pierwszej połowie kwietnia opublikowaliśmy 2 artykuły przedstawiające 2 proste, mało angażujące, a jednocześnie skuteczne strategie inwestycyjne skoncentrowane na rynku amerykańskim. Jeden z portfeli w swojej strategii koncentrował się na zakupach tzw. Dywidendowych Arystokratów, podczas gdy drugi, do budowania pozycji wykorzystywał popularne za oceanem fundusze ETF. O dokładnych mechanizmach obu strategii przeczytasz tutaj i tutaj.

Od publikacji obu artykułów minęło kilka tygodni. Sprawdźmy, w ramach naszej aktualizacji, jak w tym czasie zachowywała się giełda amerykańska w porównanie do wyników warszawskiej GPW.

%

Stopa zwrotu WIG20

%

Stopa zwrotu S&P500

W ostatnich ok. 5 tygodniach (od 11 kwietnia, tj. daty publikacji artykułu o Dywidendowych Arystokratach) najważniejsze polskie indeksy giełdowe – WIG20, mWIG40, sWIG80 straciły odpowiednio 1.83%, 2.07% i 2.46%. W tym samym okresie, indeks S&P500, reprezentujący 500 największych spółek notowanych w USA, zyskał na swojej wartości 2.68%, co oznacza, że relatywna siła rynku amerykańskiego nad polskim wyłącznie w ostatnich 5 tygodniach oscylowała pomiędzy 4.51 a 5.14 punktów procentowych, co w tak krótkim czasie jest kolosalną różnicą.

Jednakże wciąż polscy inwestorzy giełdowi bardzo często koncentrują się wyłącznie na rynku polskim, nie korzystając z atrakcyjnego rynku za oceanem. W aplikacji Squaber.com gromadzimy tysiące polskich inwestorów. Na codzień rozmawiamy z dziesiątkami naszych użytkowników na temat inwestowania, finansów i ekonomii. Dzięki temu intensywnemu kontaktowi i dużej próbie badawczej wiemy, że wciąż zaledwie ułamek Polaków inwestuje za oceanem. Jednym z naszych celów jest zwiększanie świadomości inwestorów w naszym kraju poprzez ciągłą edukację. Jednym z jej przejawów jest właśnie ostatnia seria artykułów dotycząca inwestowaniu w USA wraz z gotowymi strategiami i narzędziem, dzięki któremu inwestowanie to jest znacznie od tego na GPW.

Inwestycje w akcje na GPW i nie tylko!

Zostań globalnym inwestorem i inwestuj w prawdziwe akcje dzięki błyskawicznej realizacji zleceń na NYSE, Deutsche Bose, Nasdaq i wielu innych giełdach.  W ofercie dostępne są również akcje polskie z GPW!

Warto zapoznać się z tą ofertą ponieważ dzięki niej inwestowanie w Polsce i na rynkach zagranicznych stało się dużo prostsze i tańsze.

Aktualizacja wyników strategii “Dywidendowi Arystokraci”

W pierwszej połowie kwietnia przedstawiliśmy 2 propozycje strategii inwestycyjnych skoncentrowanych na inwestowaniu na rynku amerykańskim. Obie propozycje zawierały w 100% obiektywne i dokładne zasady otwierania i zamykania pozycji.

Jedną z nich był portfel “Dywidendowych Arystokratów”. Dla krótkiego przypomnienia, zasady tej strategii są bardzo proste. Raz na 4 tygodnie, do tego portfela dywidendowego kupujemy po 1 akcji z 4 spółek (Consolidated Edison, McDonalds, Procter & Gamble, Nucor i Bank of America). Więcej na temat tej strategii przeczytasz tutaj.

Sprawdźmy jak wyglądają zaktualizowane statystyki tego portfela, po ok. 5 tygodniach od daty publikacji wspomnianego artykułu.

%

Całkowita stopa zwrotu z portfela w PLN (11.04.2018)

%

Całkowita stopa zwrotu z portfela w PLN (19.05.2018)

%

Całkowita stopa zwrotu z portfela w USD (11.04.2018)

%

Całkowita stopa zwrotu z portfela w USD (19.05.2018)

%

Średnioroczna stopa zwrotu portfela w PLN (11.04.2018)

%

Średnioroczna stopa zwrotu z portfela w PLN (19.05.2018)

%

Średnioroczna stopa zwrotu z portfela w USD (11.04.2018)

%

Średnioroczna stopa zwrotu z portfela w USD (19.05.2018)

Powyższe liczby pokazują bardzo silne zachowanie amerykańskiego portfela dywidendowego w ostatnich tygodniach. Patrząc na portfel prowadzony w złotówkach, całkowita stopa zwrotu wzrosła z 209% do aż 227% w bardzo krótkim czasie. Średnioroczna stopa zwrotu dla portfela w PLN również odnotowała silny wzrost z poziomu 8.89% do 9.28%.

W przypadku stóp zwrotu liczonych w dolarach, zmiany są kosmetyczne. Co jest tego powodem? Oczywiście chodzi tutaj o ryzyko walutowe, które w tym przypadku zadziałało na korzyść inwestora inwestującego w naszej krajowej walucie. Ostatnie osłabienie PLN w stosunku do USD sprawiło, że ulokowany w amerykańskiej walucie portfel siłą rzeczy jest więcej warty.

Jednakże, średnioroczne stopy zwrotu portfela prowadzone w USD, na poziomie 8.17%-8.30% osiągane na przestrzeni lat, wciąż są potężnym wehikułem pomnażającym kapitał inwestora. 8% rokrocznie w okresie 30 lat, oznacza, że nasz kapitał zwiększy się w tym czasie aż 10 krotnie. Wszystko dzięki przyjaznego inwestorom mechanizmu procentu składanego.

Dzięki najnowszej ofercie XTB, omawianą powyżej strategię “Dywidendowych Arystokratów” możemy wdrożyć w życie nie płacąc przy tym żadnej prowizji (dopóki nasz miesięczny obrót nie przekroczy poziomu 30 000 EUR).

Inwestycje w akcje na GPW i nie tylko!

Zostań globalnym inwestorem i inwestuj w prawdziwe akcje dzięki błyskawicznej realizacji zleceń na NYSE, Deutsche Bose, Nasdaq i wielu innych giełdach.  W ofercie dostępne są również akcje polskie z GPW!

Warto zapoznać się z tą ofertą ponieważ dzięki niej inwestowanie w Polsce i na rynkach zagranicznych stało się dużo prostsze i tańsze.

Aktualizacja wyników strategii opartej o ETF

W innym naszym artykule przedstawiliśmy podobną, pasywną strategię inwestycyjną na rynku USA, w której wykorzystywaliśmy popularne na zachodzie, znakomite wehikuły inwestycyjne – ETFy. ETFy, w skrócie, są pasywnymi funduszami inwestycyjnymi, których zadaniem jest naśladowanie zachowania określonego benchmarku. Tak więc, znajdziemy na tym rynku ETFy, które odzwierciedlają notowania całego indeksu S&P500 jak i np. jego poszczególnych sektorów (Energia, Technologia, Telekomunikacja etc.). Więcej na temat wspomnianej strategii przeczytasz w tym miejscu.

Uwaga! XTB informuje, że wspominane w naszym tekście ETFy, są u nich notowane tylko w trybie close only (możliwe jest tylko zamykanie pozycji już otwartych) ze względu na brak tzw. KID (key information document). Poinformujemy Was, kiedy te instrumenty zostaną przywrócone. Obecnie w ofercie XTB są dostępne kontrakty CFD na te ETFy, które nie są zwolnione z prowizji i są zupełnie innym instrumentem.

Omawiana 4 kwietnia 2018 strategia ETF w swoich inwestycjach wykorzystuje następujące instrumenty:

  • iShares Core S&P 500 ETF
  • iShares Core U.S. Aggregate Bond ETF
  • iShares Russell 1000 Growth ETF
  • iShares MSCI EAFE ETF

Ze względu na tymczasowy brak tych instrumentów w ofercie XTB (który wkrótce ma ulec zmianie), przedstawimy wybiórcze statystyki tej strategii na danym moment.

Portfel inwestujący w sposób pasywny w ETFy na ten moment osiągnął całkowitą stopę zwrotu na poziomie 172% (w PLN) oraz 136% (w USD). W porównaniu do publikowanych na początku kwietnia wyników, stopy zwrotu w ok. 6 tyg wzrosły o 21 punktów procentowych dla portfela złotówkowego oraz 4 punkty procentowe dla portfela dolarowe. To wszystko działo się w okresie w którym nasze polskie indeksy giełdowe zamknęły pod kreską.

Inwestowanie w USA dla inwestorów z Polski potrafi być bardzo efektywne i każdy inwestor budujący swój kapitał inwestycyjny powinien przynajmniej rozważyć dywersyfikację swojego portfela na rynkach zagranicznych. Dzięki ofercie XTB, dywersyfikacja ta stała się w końcu bardzo łatwo dostępna.