Ostatni tydzień na rynkach finansowych upłynął pod znakiem kluczowych wydarzeń handlowych i wyników finansowych jednego z gigantów technologicznych.

Porozumienie handlowe między USA a Chinami

Stany Zjednoczone i Chiny ogłosiły przełomowe porozumienie, które przewiduje 90-dniowe zawieszenie wzajemnych taryf celnych. W ramach umowy, USA obniżą cła na chińskie towary z 145% do 30%, natomiast Chiny zredukują swoje taryfy na amerykańskie produkty z 125% do 10% . Negocjacje, które odbyły się w Genewie, zostały określone jako konstruktywne i mają na celu złagodzenie napięć handlowych między dwiema największymi gospodarkami świata. Porozumienie to pozytywnie wpłynęło na rynki finansowe, powodując wzrosty na giełdach w USA, Europie i Azji oraz umocnienie dolara.

Umowa handlowa USA–Wielka Brytania

W dniu 8 maja 2025 roku ogłoszono ramową umowę handlową między USA a Wielką Brytanią. Porozumienie obejmuje zniesienie amerykańskich ceł na brytyjską stal i aluminium oraz redukcję ceł na 100 000 brytyjskich samochodów eksportowanych rocznie do USA z 27,5% do 10%. Dodatkowo umowa otwiera amerykański rynek dla brytyjskich producentów etanolu i wołowiny o wartości ponad 700 mln USD. Zawarte postanowienia spotkały się jednak z krytyką ze strony brytyjskiego sektora bioetanolu, który ostrzega przed możliwą utratą setek miejsc pracy i destabilizacją dostaw produktów ubocznych, takich jak CO₂ i pasze dla zwierząt.

Wyniki AMD

6 maja 2025 roku AMD ogłosiło wyniki finansowe za pierwszy kwartał, osiągając przychody w wysokości 7,44 mld USD. Stanowi to wzrost o 36% rok do roku. Zysk netto wyniósł 1,57 mld USD, a zysk na akcję osiągnął 0,96 USD, przewyższając oczekiwania analityków wynoszące 0,93 USD. Wzrost napędzała rosnąca sprzedaż w segmencie centrów danych oraz rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji. Firma prognozuje przychody na drugi kwartał w przedziale 7,1–7,7 mld USD, co jest zgodne z oczekiwaniami rynku.

Rynki zagraniczne

W Stanach Zjednoczonych byliśmy świadkami zatrzymania wcześniejszych wzrostów na giełdach (DJI -0,16%; SP500 -0,47%; NASDAQ -0,27%; RUT +0,12%). Optymizm pozostał jednak na europejskim parkiecie (DAX40 +1,87%; CAC40 +0,34%; FTSE100 +0,59%).

Polski Parkiet

Polski rynek akcji, podobnie do europejskich parkietów, zakończył tydzień w pozytywnych nastrojach. Wszystkie indeksy zakończyły tydzień na plusie. Najlepiej radził sobie indeks małych spółek (WIG +2,02%; WIG20 +1,11%; mWIG40 +1,47%; sWIG80 +2,39%). Polski złoty umocnił się względem dolara (USD/PLN -0,08%) i euro (EUR/PLN -0,93%). Bieżąca analiza polskiego złotego znajduje się w najnowszym materiale Otwarcie Tygodnia – link do materiału.

Podsumowanie 381. tygodnia Stref Popytu

381. tydzień Stref Popytu przyniósł 6 sygnałów reakcji na strefę popytu Squabera. Dwa z nich zostały wykorzystane do przeprowadzenia transakcji kupna. Akcje Neuca S.A. (NEU:GPW) oraz Zabka Group S.A. (ZAB:GPW), z którymi rozpoczynaliśmy tydzień, opuściły portfel, przynosząc realizację zysku.

W nadchodzący tydzień wchodzimy, posiadając w portfelu następujące akcje:

381. tydzień Stref Popytu

Poniedziałek 05.05.2025:

Brak transakcji

Wtorek 06.04.2025:

Sprzedaż akcji Zabka Group S.A. (ZAB:GPW) z aktywacji strefy podaży Squabera. Transakcja przyniosła 3,03% zysku po 6 dniach.

Brak transakcji na akcjach Synektik S.A. (SNT:GPW) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Utrzymanie pozycji na akcjach Kruk S.A. (KRU:GPW). Zejście poniżej poziomu Stop loss zostało szybko wyciągnięte.

Utrzymanie pozycji na akcjach PKO S.A. (PKO:GPW). Zejście poniżej poziomu Stop loss zostało szybko wyciągnięte.

Środa 07.05.2025:

Transakcja kupna akcji PEKAO S.A. (PEO:GPW)

Transakcja kupna akcji MILLENIUM S.A. (MIL:GPW)

Brak transakcji kupna akcji Kruk S.A. (KRU:GPW) z uwagi na obecność akcji w portfelu

Brak transakcji kupna akcji PKO S.A. (PKO:GPW) z uwagi na obecność akcji w portfelu

Czwartek 08.05.2025:

Sprzedaż akcji Neuca S.A. (NEU:GPW). Zamknięcie pozycji na poziomie Stop loss wynikającym z prowadzenia pozycji po ATR. Transakcja przyniosła 3,79% zysku po 10 dniach.

Sprzedaż akcji MILLENIUM S.A. (MIL:GPW) z aktywacji strefy podaży Squabera. Transakcja przyniosła 1,56% zysku po jednym dniu.

Transakcja kupna akcji Santander Bank Polska S.A. (SPL:GPW)

Piątek 09.05.2025:

Zabezpieczenie zysku na akcjach PKO S.A. (PKO:GPW) za pomocą wskaźnika ATR.

Zabezpieczenie zysku na akcjach Pepco Group S.A. (PCO:GPW) za pomocą wskaźnika ATR.

Brak transakcji na akcjach AmRest Holdings SE (EAT:GPW) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Stopa zwrotu z portfela – prosta, TWR, a może MWR (IRR)?

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w dokumencie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Na początku 2025 roku zdecydowaliśmy się na pokrycie naszą Strategią wszystkich spółek należących do indeksu WIG20 oraz mWIG40. Jeżeli interesuje Cię strategia Stref Popytu, wiec informacji we wpisie- link.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów w tym tygodniu

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w tym tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży