Jednym z najważniejszych wydarzeń ostatniego tygodnia była publikacja wyników finansowych Nvidii. Technologiczny gigant znacząco przekroczył oczekiwania analityków, co nie znalazło potwierdzenia na wykresie – kurs akcji spadł.

Ochłodzenie euforycznych nastrojów

Po wyborach prezydenckich w USA emocje już opadły, a uwaga inwestorów skupia się na prognozach dla rynków finansowych. Pierwsze dni po zwycięstwie kandydata Republikanów, Donalda Trumpa, przyniosły umocnienie amerykańskiego dolara oraz wyraźnie lepsze wyniki indeksów giełdowych w USA w porównaniu z rynkami azjatyckimi i europejskimi (DJI +1,96%; SP500 +1,68%; NASDAQ +1,92%; RUT +4,46%).

Na Starym Kontynencie nastroje pozostają stonowane. Wyniki głównych indeksów giełdowych były mieszane (DAX40 +0,63%; CAC40 -0,20%, FTSE100 +2,40%). Dodatkowo, w piątek opublikowano listopadowe odczyty indeksów PMI (ang. Purchasing Managers’ Index), które uwidoczniły trudności kluczowych gospodarek Europy. PMI dla sektora usług w strefie euro wyniósł 49,2, co było wynikiem zarówno gorszym od prognoz (51,6), jak i październikowego odczytu (49,9). Problemy nie omijają również przemysłu, który od dłuższego czasu prezentuje odczyty wyraźnie poniżej neutralnej granicy 50,0. Listopadowy PMI dla przemysłu w strefie euro osiągnął 45,2, co było słabszym wynikiem od prognoz (46,0).

Sytuację dodatkowo komplikuje perspektywa protekcjonistycznej polityki Donalda Trumpa, która może wpłynąć na dalsze pogorszenie nastrojów w Europie.

Polski parkiet szuka wsparcia

Polska giełda w ujęciu tygodniowym zachowała się bardzo neutralnie. Warto podkreślić, że początek tygodnia przyniósł silne spadki potęgowane nowelizacją doktryny nuklearnej przez Rosję, które ostatecznie zostały  wyciągnięte (WIG +0,20%; WIG20 +0,24%; mWIG40 +0,09%; sWIG80 +0,06%). Polski złoty zdecydowanie stracił względem dolara amerykańskiego (USD/PLN +0,95%), co było wynikiem siły amerykańskiej waluty, pokazując również słabość w stosunku do euro (EUR/PLN +0,91%).

Podsumowanie 357. tygodnia Stref Popytu

357. tydzień Stref Popytu przyniósł 6 sygnałów reakcji na strefę popytu Squabera. Alerty wygenerowane na akcjach Santander Bank Polska S.A. (SPL:GPW), Fabryka Mebli Forte S.A. (FTE:GPW), Dino Polska S.A. (DNP:GPW) oraz Giełdy Papierów Wartościowych S.A. (GPW:GPW). zostały odrzucone z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka. Akcje Dino Polska S.A., z którymi rozpoczynaliśmy tydzień zostały sprzedane na początku tygodnia, przynosząc stratę

Do portfela dołączyły akcje Budimex S.A. (BDX:GPW) oraz Alior Bank S.A. (ALR:GPW). W nadchodzący tydzień wchodzimy, posiadając w portfelu następujące akcje:

Poniedziałek 18.11.2024:

Brak transakcji na akcjach Santander Bank Polska S.A. (SPL:GPW) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Wtorek 19.11.2024:

Sprzedaż akcji Dino Polska S.A. (DNP:GPW). Zamkniecie pozycji na ustalonym poziomie Stop loss. Transakcja przyniosła stratę -2,49% po 6 dniach.

Brak transakcji na akcjach Fabryki Mebli Forte S.A. (FTE:GPW) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Kupno akcji Budimex S.A. (BDX:GPW).

Środa 20.11.2024:

Kupno akcji Alior Bank S.A. (ALR:GPW)

Brak transakcji na Dino Polska S.A. (DNP:GPW) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Brak transakcji na akcjach Giełdy Papierów Wartościowych S.A. (GPW:GPW) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Czwartek 21.11.2024:

Brak transakcji.

Piątek 22.11.2024:

Brak transakcji.

Stopa zwrotu z portfela – prosta, TWR, a może MWR (IRR)?

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 41 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów w tym tygodniu

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w tym tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży