System Rezerwy Federalnej (FED) zgodnie z oczekiwaniami inwestorów obniżył stopy procentowe w USA, rozpoczynając tym samym nowy rozdział polityki monetarnej za oceanem. Obniżka o 50 punktów bazowych do poziomu 4,75 – 5,00 % była jednak wyższa niż zakładały rynkowe prognozy.

Nowe poziomy ATH na amerykańskim parkiecie

Stało się — od niemal roku wzrosty na światowych indeksach często tłumaczono oczekiwaniami dotyczącymi obniżki stóp procentowych w USA. Analitycy, od października 2023 roku, prześcigali się w prognozach dotyczących skali i terminu pierwszej obniżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Ostatecznie zmiana polityki monetarnej nastąpiła podczas wrześniowego posiedzenia Komitetu do spraw Operacji Otwartego Rynku (FOMC), ostatniego przed wyborami. Obniżka o 50 punktów bazowych (prognozy zakładały obniżkę o 25 punktów) może być interpretowana jako oznaka, że FED przestraszył się sygnałów płynących z gospodarki. Jerome Powell, prezes FED, na konferencji jednak uspokajał, że scenariusz miękkiego lądowania, umożliwiający uniknięcie recesji, wciąż pozostaje możliwy.

Najważniejsze amerykańskie indeksy w ujęciu tygodniowym odnotowały silne wzrosty (DJI +1,61%; SP500 +1,37%; NASDAQ +1,52%; RUT +2,10%; DAX40 +0,22%; CAC40 +0,47%, FTSE100 -0,50%). Amerykańskie indeksy Dow Jones Industrial oraz S&P 500 wyznaczyły nowe historyczne szczyty. Nieco słabiej radziły sobie indeksy europejskie.

Bez ważnych zmian na polskim parkiecie

Polski parkiet cały czas znajduje się pod presją sprzedających. Szansa na wzrosty, jaką dawało zachowanie indeksów zagranicznych, po raz kolejny nie została wykorzystana (WIG -0,66%; WIG20 -2,42%; mWIG40 -0,89%; sWIG80 +0,46%). Zaskakująco silny wciąż pozostaje polski złoty, który znacząco umocnił się zarówno w parze do dolara amerykańskiego (USD/PLN -0,91%), jak i w relacji do euro (EUR/PLN -0,21%).

Podsumowanie 348. tygodnia Stref Popytu

348. tydzień Stref Popytu przyniósł 4 sygnały reakcji na strefę popytu Squabera. Alerty wygenerowane na akcjach DataWalk S.A. (DAT:GPW) oraz ORLEN S.A. (PKN:GPW) zostały wykorzystane do przeprowadzenia transakcji kupna. Sygnały na akcjach banku Millenium S.A. (MIL:GPW) oraz Orange Polska S.A. (OPL:GPW) zostały odrzucony z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka. Pozycja na akcjach Powszechnej Kasy Oszczędności S.A. (PKO:GPW), z którą rozpoczynaliśmy tydzień została zamknięta na poziomie wynikającym z prowadzenia pozycji po wskaźniku ATR, przynosząc zysk. Zamknięta została również pozycja na akcjach Auto Partner S.A. (APR:GPW), która przyniosła stratę. Akcje DataWalk oraz ORLEN również opuściły portfel na poziomach Stop loss. W nadchodzący tydzień wchodzimy, posiadając wyłącznie pozycję gotówkową.

    Poniedziałek 16.09.2024:

    Sprzedaż akcji Powszechnej Kasy Oszczędności S.A. (PKO:GPW). Zamknięcie pozycji na poziomie Stop loss wynikającym z prowadzenia pozycji po ATR. Transakcja przyniosła 1,79% zysku po 5 dniach.

    Wtorek 17.09.2024:

    Sprzedaż akcji Auto Partner S.A. (APR:GPW). Zamkniecie pozycji na ustalonym poziomie Stop loss. Transakcja przyniosła stratę -3,12% po 7 dniach.

    Brak transakcji na akcjach banku Millenium S.A. (MIL:GPW) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

    Sygnał na akcjach DataWalk S.A. (DAT:GPW) został wygenerowany po zakończeniu sesji. Ewentualna decyzja dotycząca zakupu akcji została podjęta na otwarciu kolejnej sesji.

    Środa 18.09.2024:

    Kupno akcji DataWalk S.A. (DAT:GPW).

    Utrzymanie pozycji na akcjach DataWalk S.A. (DAT:GPW). Zejście poniżej poziomu Stop loss zostało szybko wyciągnięte.

    Czwartek 19.09.2024:

    Sprzedaż akcji DataWalk S.A. (DAT:GPW). Zamkniecie pozycji na ustalonym poziomie Stop loss. Transakcja przyniosła stratę -3,17% po 1 dniu.

    Brak transakcji na akcjach Orange Polska S.A. (OPL:GPW) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

    Piątek20.09.2024:

    Kupno akcji ORLEN S.A. (PKN:GPW).

    Sprzedaż akcji ORLEN S.A. (PKN:GPW). Zamkniecie pozycji na ustalonym poziomie Stop loss. Transakcja przyniosła stratę -2,17% po 1 dniu.

    Stopa zwrotu z portfela – prosta, TWR, a może MWR (IRR)?

    W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

    Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

    Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

    Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 41 spółek.

    Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

    Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

    Wynik portfela i wybranych indeksów w tym tygodniu

    %

    Strefy Popytu

    %

    WIG

    %

    WIG20

    %

    mWIG40

    Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

    %

    Strefy Popytu

    %

    WIG

    %

    WIG20

    %

    mWIG40

    Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

    Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

    Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

    Pozostałe informacje o wydarzeniach w tym tygodniu

    Liczba wszystkich transakcji

    Liczba transakcji kupna

    Liczba transakcji sprzedaży