Ostatni tydzień na rynkach finansowych był niezwykle bogaty w ważne wydarzenia geopolityczne i gospodarcze. Wzrost napięć na Bliskim Wschodzie, podwyżka stóp procentowych w Japonii, decyzja w sprawie polityki monetarnej USA oraz słabe dane z amerykańskiego rynku pracy to tylko przykłady wydarzeń, które znacząco wpłynęły na pogorszenie sentymentu na giełdach.

Fala podaży na światowych giełdach

W wyniku nocnych ataków na Liban oraz Iran (30/31 lipca), Izrael wyeliminował liderów Hamasu oraz Hezbollahu, co podsyciło napięcia na Bliskim Wschodzie i skłoniło Iran do zapowiedzi odwetu. W trakcie tygodnia Bank Japonii (BoJ) zgodnie z zapowiedziami podwyższył stopy procentowe, jednak skala podwyżki była wyższa, niż prognozowano, co umocniło jena i wywołała silną przecenę indeksu Nikkei 225. Środowy wieczór należał z kolei do prezesa Systemu Rezerwy Federalnej (FED), Jerome’a Powella, który na konferencji po posiedzeniu Komitetu do Spraw Operacji Otwartego Rynku (FOMC) podkreślił, że poczyniono znaczny postęp w walce z inflacją. Dodał, że potencjalna obniżka stóp procentowych na najbliższym wrześniowym posiedzeniu zależeć będzie od danych na temat inflacji i stanu amerykańskiego rynku pracy. Piątkowe dane na temat zatrudnienia okazały się gorsze od oczekiwań, co wywołało na rynkach obawy o recesję i postawiło scenariusz miękkiego lądowania pod znakiem zapytania. Zatrudnienie w sektorze pozarolniczym w USA wzrosło w lipcu o 114 tysięcy miejsc pracy wobec oczekiwań na poziomie 175 tysięcy (wartość poprzednia 179 tysięcy). Stopa bezrobocia w lipcu wzrosła do poziomu 4,3% w ujęciu rocznym z 4,1% w czerwcu (wartość oczekiwana 4,1%).

Najważniejsze amerykańskie indeksy bez wyjątku na przestrzeni ostatniego tygodnia odnotowały znaczącą przecenę (DJI -2,15%; SP500 -2,09%; NASDAQ -3,39%; RUT -6,67%). Niebagatelne spadki miały miejsce także na indeksach europejskich (DAX40 -4,24%; CAC40 -3,55%, FTSE100 -1,52%).

Słabość polskiego parkietu

Polski parkiet podobnie jak indeksy w Europie zamknął tydzień wyraźnie pod kreską (WIG -2,47%; WIG20 -2,82%; mWIG40 -1,53%; sWIG80 -2,47%). Spadki na polskiej giełdzie nie miały jednak potwierdzenia w polskiej walucie. Polski złoty w parze do dolara amerykańskiego zachował się neutralnie (USD/PLN -0,06%), tracąc nieznacznie w relacji do euro (EUR/PLN +0,38%).

Podsumowanie 341. tygodnia Stref Popytu

341. tydzień Stref Popytu przyniósł 3 sygnały reakcji na strefę popytu Squabera. Alerty na akcjach PKP Cargo S.A. (PKP) oraz banku Millenium (MIL) pozwoliły na przeprowadzenie transakcji kupna. Sygnał na akcjach CD Projekt S.A. (CDR) został odrzucony z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka. Dynamika rynku na przestrzeni tygodnia sprawiła, że akcje, które trafiły do portfela, w bardzo krótkim czasie zostały sprzedane z zyskiem, co podkreśla rolę Strategii Stref Popytu, jako strategii dla aktywnych inwestorów.

Akcje banku Millenium jeszcze tego samego dnia zostały sprzedane z zyskiem, podobnie jak akcje PKP Cargo, które opuściły portfel następnego dnia. Akcje Eurocash S.A. (EUR), z którymi rozpoczynaliśmy tydzień zostały sprzedane z zyskiem na poziomie wynikającym z prowadzenia pozycji po ATR. W nadchodzący tydzień wchodzimy, posiadając w portfelu akcje Giełdy Papierów Wartościowych S.A. (GPW), na których pozycja prowadzone jest bez zmian.

Poniedziałek 29.07.2024:

Zabezpieczenie zysku na akcjach Eurocash S.A. (EUR) za pomocą wskaźnika ATR.

Kupno akcji PKP Cargo S.A. (PKP).

Sygnał na akcjach banku Millenium S.A. (MIL) został wygenerowany po zamknięciu sesji. Decyzja o przeprowadzeniu ewentualnej transakcji kupna została podjęta na otwarciu następnej sesji.

Wtorek 30.07.2024:

Kupno akcji banku Millenium S.A. (MIL).

Zabezpieczenie zysku na akcjach banku Millenium S.A. (MIL) za pomocą wskaźnika ATR.

Sprzedaż akcji Eurocash S.A. (EUR). Zamknięcie pozycji na poziomie Stop loss wynikającym z prowadzenia pozycji po ATR. Transakcja przyniosła 5,33% zysku po 5 dniach.

Sprzedaż akcji banku Millenium S.A. (MIL). Zamknięcie pozycji na poziomie Stop loss wynikającym z prowadzenia pozycji po ATR. Transakcja przyniosła 1,21% zysku w trakcie jednej sesji.

Sprzedaż akcji PKP Cargo S.A. (PKP). Realizacja zakładanego poziomu Take profit. Transakcja przyniosła 7,53% zysku po 1 dniu.

Środa 31.07.2024:

Brak transakcji.

Czwartek 01.08.2024:

Brak transakcji.

Piątek 02.08.2024:

Brak transakcji na akcjach CD Projekt S.A. (CDR) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Stopa zwrotu z portfela – prosta, TWR, a może MWR (IRR)?

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 41 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów w tym tygodniu

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w tym tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży