W drugim tygodniu stycznia nadarzyło się więcej okazji transakcyjnych niż przez ostatnie spokojne tygodnie.
We wtorek LPP po prowadzeniu pozycji po ATR (opis poniżej) zostało wyrzucone na Stop Lossie tracąc 0,11%, ale już w czwartek ponownie po alercie ze strefy popytu spółka znalazła się w naszym portfelu. Analizując ostatnie transakcje na spółce odzieżowej dochodzimy do wniosku, że przy kolejnym stop lossie zostanie ona usunięta listy obserwowanych spółek, ze względu na charakterystykę notowań, która nie współgra ze strategią. Wracając do aktywności w portfelu Strefy Popytu, w środę wpadło PZU, natomiast najbardziej „żywym” dniem 106 tygodnia prowadzenia portfela okazał się czwartek. W tym dniu do poziomu Take Profit dotarł Asseco PL (ACP) dając wynik 4,38%, a z alertów po za wspomnianym LPP doszły jeszcze ze spółek AmRest oraz Cyfrowego Polsatu (CPS) z czego ten ostatni nie mógł być dodany do portfela z uwagi na nie spełnione warunki, które opisujemy w strategi.

Pod koniec grudnia Indeks mWIG40 po wielu miesiącach w końcu odwrócił trend spadkowy na wzrostowy. Indeksy WIG oraz WIG20 miesiąc temu dotarły do stref wsparć, od których nastąpiło odbicie. Czy wsparcie okaże się znaczące w najbliższym czasie, a może nadal rynek będzie trwać w szerokiej konsolidacji? Przełamanie wsparć może otworzyć drogę do dalszych spadków.

Portfel Strefy Popytu w zeszłym tygodniu zyskał 0,37%, WIG 0,22%, WIG20 stracił 0,28%, a najwięcej urósł mWIG40 1,53%.
Aktualnie w portfelu posiadamy akcje LPP, PZU oraz  AmRest.

W portfelu Strefy Popytu zmieniliśmy sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 52 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów za 106 tydzień

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w 106 tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży