Federalny Komitet Otwartego Rynku w USA (FOMC) i Europejski Bank Centralny (EBC) zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami podniosły stopy procentowe o 25 punktów bazowych, co nie wywołało większych emocji wśród inwestorów. W trakcie piątkowej sesji mało kto pamiętał już o słabych poniedziałkowych odczytach indeksów aktywności finansowej managerów zakupów (PMI, ang. Purchasing Managers Index) dla gospodarki niemieckiej, francuskiej, ogólnie strefy euro, czy amerykańskiej, szczególnie jeśli chodzi o PMI dla przemysłu. Uwagę rynków w końcówce tygodnia zdominował raport dotyczący inflacji PCE w USA (preferowana przez FED miara dynamiki inflacyjnej), której dynamika bazowa w czerwcu spadła do poziomu 4,1% rok do roku (wartość oczekiwana 4,2%; poprzednia wartość 4,6%). W Europie z kolei pozytywne nastoje inwestorów wywołał odczyt niżej dynamiki niemieckiej inflacji harmonizowanej (preferowana przez EBC miara dynamiki inflacyjnej), która w czerwcu spadła do 6,5% (wartość oczekiwana 6,6%; poprzedni odczyt 6,8%). Najważniejsze amerykańskie i europejskie indeksy w ostatnim tygodniu kontynuowały wzrosty (DJI +0,63%; SP500 +0,99%; NASDAQ +1,99%, RUT +1,09%; DAX40 +1,81%; CAC40 +0,59%, FTSE100 +0,49%).

Indeks największych polskich spółek odnotował kolejny wzrostowy tydzień (WIG +0,94%; WIG20 +1,56%; mWIG40 -1,00%; sWIG80 -0,05%). Przerwę w drodze na północ zrobiły sobie indeksy mniejszych spółek nad Wisłą. Para walutowa USD/PLN oscyluje w okolicach poziomu 4,00 zł (-0,20%). W parze EUR/PLN polski złoty zdecydowanie się umocnił (-1,16%).

288. tydzień Stref Popytu przyniósł 4 sygnały reakcji na strefę popytu Squabera. Parametry sygnału na akcjach CD Projekt SA (CDR) pozwoliły na przeprowadzenie transakcji kupna. Pozostałe sygnały zostały odrzucone z uwagi na zbyt niskie stosunek zysku do ryzyka. W nadchodzący tydzień wchodzimy, posiadając w portfelu akcje Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie SA (GPW), Polimex-Mostostal SA (PXM) i CD Projekt SA (CDR). Pozycje na akcjach GPW i PXM prowadzone są bez zmian. Zysk na akcjach CDR w trakcie czwartkowej sesji został zabezpieczony za pomocą wskaźnika ATR.

Poniedziałek 24.07.2023:

Brak transakcji.

Wtorek 25.07.2023:

Brak transakcji na akcjach KGHM Polska Miedź SA (KGH) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Brak transakcji na akcjach Amrest Holding SE (EAT) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Środa 26.07.2023:

Kupno akcji CD Projekt SA (CDR).

Czwartek 27.07.2023:

Zabezpieczenie zysku na akcjach CD Projekt SA (CDR) za pomocą wskaźnika ATR.

Utrzymanie pozycji na akcjach Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie SA (GPW) z uwagi na szybkie wyciągnięcie zejścia poniżej poziomu Stop loss.

Piątek 28.07.2023:

Brak transakcji na akcjach Echo Investment (ECH) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Stopa zwrotu z portfela – prosta, TWR, a może MWR (IRR)?

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 41 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów w tym tygodniu

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w tym tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży