Przygotowania do przedterminowych wyborów we Francji oraz debata prezydencka w Stanach Zjednoczonych sprawiły, że rynki finansowe zwróciły swoją uwagę w stronę sceny politycznej. Wśród istotnych danych gospodarczych poznaliśmy wartość wskaźnika PCE dla amerykańskiej gospodarki za maj.

Brak zmian na przestrzeni tygodnia

Amerykanie, a szczególnie zwolennicy Demokratów nie mają łatwego życia, bowiem kandydaci na prezydenta USA wcale nie są jak wino i upływający czas wyraźnie daje o sobie znać. Media szeroko relacjonujące czwartkową debatę prezydencką za Atlantykiem wyraźnie wskazały na zwycięstwo Donalda Trumpa (78 lat) nad Joe Bidenem, który ze względu na swój wiek (81 lat) nie jest już w najlepszej kondycji. Najprawdopodobniej przebieg debaty i wyborcze zamieszanie przyczyniły się do wzrostu rentowności amerykańskich obligacji.

Deflator wydatków konsumpcyjnych (PCE, ang. Personal Consumption Expenditures) jest podstawowym miernikiem inflacji, który System Rezerwy Federalnej (FED) bierze pod uwagę przy podejmowaniu decyzji na temat przyszłej polityki monetarnej. Nic więc dziwnego, że cel FED na poziomie 2% wyrażony jest właśnie wskaźnikiem PCE, a nie poziomem inflacji konsumenckiej CPI.

Opublikowana w piątek wartości wskaźnika PCE za maj, pokazała, że konsument w Stanach Zjednoczonych wciąż pozostaje silny. PCE w ujęciu rocznym wyniósł 2,6% wobec oczekiwań na takim samym poziomie i poprzedniego odczytu 2,7%.

Ostatecznie w ujęciu tygodniowym wydarzyło się niewiele (DJI -0,13%; SP500 -0,16%; NASDAQ +0,19%; RUT +1,24%; DAX40 +0,27%; CAC40 -2,12%, FTSE100 -0,71%). Najmocniej zyskał amerykański indeks mniejszych spółek Russell2000. W obawie przed wynikiem wyborów parlamentarnych we Francji najsłabiej zachował się indeks CAC40.

Powiew optymizmu na polskim parkiecie

Polski parkiet na tle Europy zachował się naprawdę dobrze (WIG +2,54%; WIG20 +2,87%; mWIG40 +1,00%; sWIG80 +0,54%). Wzrosty na polskiej giełdzie odbywały się w parze z rosnącym w siłę polskim złotym, który kontynuował umacnianie zarówno w parze do dolara amerykańskiego (USD/PLN -0,68%), jak w relacji do euro (EUR/PLN -0,32%).

Podsumowanie 335. tygodnia Stref Popytu

335. tydzień Stref Popytu przyniósł zaledwie 1 sygnału reakcji na strefę popytu Squabera. Alert na akcjach Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. (GPW) nie został wykorzystany z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka. W nadchodzący tydzień ponownie wchodzimy, posiadając w portfelu wyłącznie pozycję gotówkową.

Poniedziałek 24.06.2024:

Brak transakcji.

Wtorek 25.06.2024:

Brak transakcji.

Środa 26.06.2024:

Brak transakcji na akcjach Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. (GPW) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Czwartek 27.06.2024:

Brak transakcji.

Piątek 28.06.2024:

Brak transakcji.

Stopa zwrotu z portfela – prosta, TWR, a może MWR (IRR)?

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 41 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów w tym tygodniu

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w tym tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży