Europejski Bank Centralny nie złamał danego słowa i zgodnie z zapowiedziami po raz pierwszy w tym cyklu monetarnym obniżył stopy procentowe w strefie euro, jednocześnie jastrzębio podkreślając, że jak na razie nie ma co liczyć na więcej.

Niedźwiedzie pomruki na rynkach

W ostatnim tygodniu uwaga rynków finansowych skupiona była na decyzji Europejskiego Banku Centralnego (EBC) oraz danych z amerykańskiego rynku pracy. O ile EBC postawił sprawę jasno, o tyle dane z amerykańskiego rynku pracy już tak jednoznaczne nie były. Stopa bezrobocia w USA w maju wzrosła do poziomu 4,0% z poziomu 3,9% w kwietniu (prognoza 3,9%). Jednocześnie zmiana zatrudnienia w sektorze prywatnym wyniosła 229 tysięcy (wartość oczekiwana 170 tysięcy, poprzednia wartość 158 tys.), a w sektorze pozarolniczym 272 tysięcy (wartość oczekiwana 185 tysięcy, poprzednia wartość 165 tys.). Już 12 czerwca posiedzenie Komitetu do Spraw Operacji Otwartego Rynku (FOMC). Inwestorzy nie spodziewają się zmiany stóp procentowych za oceanem, kluczowa będzie zatem konferencja prezesa FED, Jerome Powella. Pierwszej obniżki stóp procentowych od marca 2020 roku dokonał również Bank Kanady (BoC, ang. Bank od Canada).

Na rynkach zagranicznych panował marazm, na tle którego wyraźnie wyróżniała się dywergencja między dwoma amerykańskimi indeksami – indeksem najmniejszych spółek, Russell 2000 oraz indeksem spółek technologicznych, NASDAQ (DJI +0,21%; SP500 -0,12%; NASDAQ +2,35%; RUT -2,10%; DAX40 -0,30%; CAC40 +0,11%, FTSE100 -0,33%).

WIG20 pod sporą presją

Na polskim parkiecie najsłabiej radziły sobie największe spółki (WIG -1,64%; WIG20 -2,28%; mWIG40 -0,20%; sWIG80 -0,25%). Spadki na indeksie WIG20 odbywały się w akompaniamencie tracącego złotego, który osłabił się zarówno w parze do dolara amerykańskiego (USD/PLN +1,49%), jak w relacji do euro (EUR/PLN +0,82%).

Podsumowanie 332. tygodnia Stref Popytu

332. tydzień Stref Popytu przyniósł 2 sygnały reakcji na strefę popytu Squabera. Alert na akcjach KGHM Polska Miedź S.A. (KGH) został wykorzystany do przeprowadzenia transakcji kupna. Sygnał na akcjach Dino Polska S.A. (DNP) został odrzucony z uwagi na obecność spółki w portfelu. Akcje Kruk S.A. (KRU) oraz Enea S.A. (ENA), z którymi rozpoczynaliśmy tydzień zostały sprzedane na poziomach wynikających z zabezpieczenia zysku wskaźnikiem ATR. W nadchodzący tydzień wchodzimy, posiadając w portfelu akcje KGHM Polska Miedź S.A. (KGH) oraz Dino Polska S.A. (DNP). Jak na razie wszystkie pozycje prowadzone są bez zmian.

Poniedziałek 03.06.2024:

Zabezpieczenie zysku na akcjach Kruk S.A. (KRU) za pomocą wskaźnika ATR.

Zabezpieczenie zysku na akcjach Enea S.A. (ENA) za pomocą wskaźnika ATR.

Wtorek 04.06.2024:

Sprzedaż akcji Kruk S.A. (KRU). Zamknięcie pozycji na poziomie Stop loss wynikającym z prowadzenia pozycji po ATR. Transakcja przyniosła 0,71% zysku po 7 dniach.

Środa 05.06.2024:

Utrzymanie pozycji na akcjach Dino Polska S.A. (DNP). Zejście poniżej poziomu Stop loss zostało szybko wyciągnięte.

Sprzedaż akcji Enea S.A. (ENA). Zamknięcie pozycji na poziomie Stop loss wynikającym z prowadzenia pozycji po ATR. Transakcja przyniosła 2,50% zysku po 7 dniach.

Czwartek 06.06.2024:

Kupno akcji KGHM Polska Miedź (KGH).

Piątek 07.06.2024:

Brak transakcji.

Stopa zwrotu z portfela – prosta, TWR, a może MWR (IRR)?

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 41 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów w tym tygodniu

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w tym tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży