Najważniejsze wydarzenia ekonomiczne ostatniego tygodnia były nierozerwalnie połączone ze stanem amerykańskiego rynku pracy. Rozczarowujące dane sprawiły, że miesiąc po sierpniowym krachu, indeksy runęły po raz kolejny.
Trzęsienie ziemi na najważniejszych giełdach
Raport o zatrudnieniu w sektorze pozarolniczym pokazał w sierpniu wzrost zatrudnienia o 142 tysiące wobec prognozy na poziomie 160 tysięcy (wartość poprzednia 89 tysięcy). Podobnie sytuacja wyglądała w sektorze prywatnym i przemysłowym, gdzie liczba nowych miejsc pracy nie sprostała oczekiwaniom rynku (118 tysięcy wobec prognozowanych 140 tysięcy). Jednoczenie lekko wzrosło wynagrodzenie godzinowe, a stopa bezrobocia spadła do poziomu 4,2% (prognoza 4,2%, wartość poprzednia 4,3%). Ochłodzenie gospodarki za Atlantykiem pozostaje w zgodzie ze słowami Jerome Powella, prezesa Systemu Rezerwy Federalnej (FED), który ogłosił gotowość do rozpoczęcia cyklu obniżania stóp procentowych w USA w reakcji na stan rynku pracy za oceanem.
Najważniejsze amerykańskie i europejskie indeksy w ujęciu tygodniowym odnotowały ponad przeciętne spadki (DJI -2,88%; SP500 -4,20%; NASDAQ -5,78%; RUT -5,70%; DAX40 -3,32%; CAC40 -3,71%, FTSE100 -2,38%).
Powrót do spadków na polskim parkiecie
Polski parkiet po zdecydowanym odreagowaniu spadków z początku sierpnia, w ostatnim tygodniu zrealizował kolejną przecenę (WIG -3,68%; WIG20 -3,90%; mWIG40 -3,85%; sWIG80 -1,45%). Zaskakująco silnie na tle spadków na polskiej giełdzie zachowuje się polski złoty, który lekko umocnił się w parze do dolara amerykańskiego (USD/PLN -0,49%), zyskując również w relacji do euro (EUR/PLN -0,14%).
Podsumowanie 346. tygodnia Stref Popytu
346. tydzień Stref Popytu przyniósł 3 sygnały reakcji na strefę popytu Squabera. Alerty wygenerowane na akcjach Amica S.A. (AMC:GPW), banku Millenium S.A. (MIL:GPW) oraz Ten Square Games S.A. (TEN:GPW) nie pozwoliły na przeprowadzenie transakcji kupna, z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka lub bliskość strefy podaży Squabera. Akcje Polimex Mostostal S.A. (PXM:GPW), z którymi rozpoczynaliśmy tydzień, zrealizowały scenariusz negatywny i zostały sprzedane ze stratą. Pozycja na akcjach XTB S.A. (XTB:GPW), prowadzona za pomocą wskaźnika ATR, została zamknięta z zyskiem w idealnym momencie, poprzedzającym informację o procesie przyspieszonej budowy księgi popytu (ABB), przynosząc zysk. W nadchodzący tydzień wchodzimy, posiadając wyłącznie pozycję gotówkową.
Poniedziałek 02.09.2024:
Brak transakcji.
Wtorek 03.09.2024:
Brak transakcji na akcje Amica S.A. (AMC:GPW) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).
Sprzedaż akcji Polimex Mostostal S.A. (PXM:GPW). Zamkniecie pozycji na ustalonym poziomie Stop loss. Transakcja przyniosła stratę -2,94% po 8 dniach.
Sprzedaż akcji XTB S.A. (XTB:GPW). Zamknięcie pozycji na poziomie Stop loss wynikającym z prowadzenia pozycji po ATR. Transakcja przyniosła 7,70% zysku po 20 dniach.
Środa 04.09.2024:
Brak transakcji na akcjach banku Millenium S.A. (MIL:GPW) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).
Czwartek 05.09.2024:
Brak transakcji na akcjach Ten Square Games S.A. (TEN:GPW) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).
Piątek 06.09.2024:
Brak transakcji.
W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.
Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.
Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.
Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 41 spółek.
Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.
Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.
Wynik portfela i wybranych indeksów w tym tygodniu
%
Strefy Popytu
%
WIG
%
WIG20
%
mWIG40
Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)
%
Strefy Popytu
%
WIG
%
WIG20
%
mWIG40
Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka
Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.
Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.