Najważniejszym wydarzeniem ostatniego tygodnia była publikacja odczytu inflacji konsumenckiej w USA za marzec. Pod koniec tygodnia rynki dodatkowo zostały zdominowane przez ryzyko ataku rakietowego ze strony Iranu na Izrael, który ostateczne miał miejsce z soboty na niedzielę. Sytuacja na Bliskim Wschodzie w dalszym ciągu pozostaje niestabilna.
Korekta na parkietach w Europie i USA
Inflacja CPI w Stanach Zjednoczonych w marcu wzrosła do poziomu 3,5% w ujęciu rocznym, wypadając powyżej prognoz na poziomie 3,4%, oraz poprzedniego odczytu na poziomie 3,2%. Groźba drugiej fali inflacji zrewidowała oczekiwany termin pierwszej obniżki stóp procentowych za oceanem z czerwca na wrzesień. Najważniejsze indeksy amerykańskie i europejskie indeksy zamknęły drugi tydzień z rzędu wyraźnie pod kreską (DJI -2,42%; SP500 -1,56%; NASDAQ -0,47%; RUT -2,92%; DAX40 -1,29%; CAC40 -0,63%, FTSE100 +1,16%). Najgorzej radził sobie indeks największych amerykańskich spółek, Dow Jones Industrial oraz najmniejsze spółki wchodzące w skład indeksu Russell2000. Po drugiej stronie Atlantyku pozytywnie wyróżnił się brytyjski indeks, FTSE 100.
Warto wskazać, że jeszcze pod koniec poprzedniego roku najbardziej śmiali inwestorzy rozgrywali pierwszą obniżkę stóp procentowych w USA już w marcu 2024 roku. Jednak dane z pierwszego kwartału przesunęły ich oczekiwania na czerwiec. Obecnie barometr obniżek stóp procentowych nie jest tak optymistyczny, wskazując na największe prawdopodobieństwo pierwszej obniżki dopiero we wrześniu i poddając pod wątpliwość 2 pełne obniżki w tym roku.
WIG20 pod presją
Warszawski Indeks Giełdowy, WIG podobnie jak najważniejsze indeksy w Polsce znalazł się pod presją podaży wykreowanej przez sytuację geopolityczną oraz amerykańską inflację (WIG -0,93%; WIG20 -1,00%; mWIG40 -1,99%; sWIG80 +0,51%). Przed spadkami obroniły się najmniejsze spółki reprezentujące indeks, sWIG80.
Podsumowanie 325. tygodnia Stref Popytu
325. tydzień Stref Popytu był sprawdzianem dla osób cierpliwych. Pierwszy i jedyny sygnał reakcji na strefę popytu Squabera pojawił się w trakcie piątkowej sesji. Ostatecznie akcje Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. (GPW) nie trafiły do portfela Stref Popytu z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka. W nadchodzący tydzień wchodzimy, posiadając w portfelu wyłącznie pozycję gotówkową.
Poniedziałek 08.04.2024:
Brak transakcji.
Wtorek 09.04.2024:
Brak transakcji.
Środa 10.04.2024:
Brak transakcji.
Czwartek 11.04.2024:
Brak transakcji.
Piątek 12.04.2024:
Brak transakcji na akcjach Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. (GPW) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).
W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.
Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.
Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.
Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 41 spółek.
Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.
Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.
Wynik portfela i wybranych indeksów w tym tygodniu
%
Strefy Popytu
%
WIG
%
WIG20
%
mWIG40
Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)
%
Strefy Popytu
%
WIG
%
WIG20
%
mWIG40
Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka
Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.
Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.