Silne dane z amerykańskiej gospodarki pokazują, że scenariusz miękkiego lądowania jest jak najbardziej realny, a relatywnie wysokie stopy procentowe jak na razie nie schłodziły dostatecznie gospodarki.

Historyczne szczyty amerykańskich indeksów

Środowe posiedzenie Systemu Rezerwy Federalnej (FED) dotyczące wysokości stóp procentowych za oceanem nieco ostudziło zapał inwestorów. Jerome Powell zaznaczył, że cykl podwyżek stóp procentowych w USA dobiegł najprawdopodobniej końca, jednak jest zbyt wcześnie na pierwszą obniżkę już w marcu.

Mocne dane z amerykańskiego rynku pracy w połączeniu z dość optymistycznym odczytem wskaźnika PMI dla amerykańskiego przemysłu za styczeń sprawił, że inwestorzy zapomnieli o posiedzeniu FOMC wynosząc indeks S&P500 oraz Dow Jones Industrial na nowe historyczne szczyty. (DJI +1,44%; SP500 +1,39%; NASDAQ +1,14%; RUT -0,77%) Śmiało w kierunku ATH (ang. All Time High) zmierzały także spółki z sektora technologicznego. Indeks najmniejszych spółek, Russell2000, tym razem był wstrzemięźliwy w stosunku do wzrostów.

Rynki europejskie zakończyły nierówny tydzień w mieszanych nastrojach, wskazując na rozczarowanie, że banki centralne najwyraźniej odłożyły perspektywę wczesnych obniżek stóp procentowych na później w tym roku (DAX40 -0,25%; CAC40 -0,55%, FTSE100 -0,40%).

Warszawski Indeks Giełdowy oraz mWIG40 na ATH

W ostatnim tygodniu na tle relatywnie słabej Europy błyszczały spółki z polskiej giełdy (WIG +5,14%; WIG20 +5,71%; mWIG40 +4,98%; sWIG80 +1,73%). Najlepiej radziły sobie największe spółki reprezentujące indeks WIG20. Na tle umacniającego się amerykańskiego dolara polski złoty radził sobie całkiem dobrze USD/PLN (+0,63%) zyskując szczególnie relacji do euro (EUR/PLN -1,20%). Przyszły tydzień pokaże, czy obserwowane wzrosty to przygrywka do kontynuacji ruchu na północ, czy aria kończąca akt.

Podsumowanie 315. tygodnia Stref Popytu

315. tydzień Stref Popytu przyniósł zaledwie 1 sygnał reakcji na strefę popytu Squabera. Parametry sygnału wygenerowanego na akcjach Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) nie pozwoliły na przeprowadzenie transakcji kupna z uwagi na bliską odległość aktywnej strefy podaży Squabera. Zysk na akcjach Grupy Azoty SA (ATT), z którymi rozpoczynaliśmy tydzień, w trakcie tygodnia został zabezpieczony za pomocą wskaźnika ATR. Ostatecznie akcje ATT opuściły portfel Stref Popytu, przynosząc zysk na poziomie 4,53%. W nadchodzący tydzień wchodzimy, posiadając w portfelu wyłącznie pozycję gotówkową.

Poniedziałek 29.01.2024:

Brak transakcji na akcjach Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) z uwagi na zbyt bliską odległość do aktywnej strefy podaży Squabera.

Wtorek 30.01.2024:

Brak transakcji.

Środa 31.01.2024:

Zabezpieczenie zysku na akcjach Grupy Azoty SA (ATT) za pomocą wskaźnika ATR.

Czwartek 01.02.2024:

Brak transakcji.

Piątek 02.02.2024:

Sprzedaż akcji Grupy Azoty SA (ATT). Zamknięcie pozycji na poziomie Stop loss wynikającym z prowadzenia pozycji po ATR. Transakcja przyniosła 4,53% zysku po 9 dniach.

Stopa zwrotu z portfela – prosta, TWR, a może MWR (IRR)?

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 41 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów w tym tygodniu

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w tym tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży