Początek ostatniego tygodnia przyniósł falę wzrostowej euforii zarówno na warszawskim parkiecie, jak  i szerokim rynku finansowym – rosły zarówno indeksy w Europie, jak i w USA. Niestety koniec tygodnia nie był już tak optymistyczny i niedźwiedzi nastrój po raz kolejny dał o sobie znać.  Patrząc w ujęciu tygodniowym, większość wskazanych indeksów zakończyła tydzień na plusie.

W pierwszym tygodniu października, uwaga inwestorów w Polsce była skierowana przede wszystkim na posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Pozostawienie stóp procentowych na niezmienionym poziomie zaskoczyło analityków i przyczyniło się do osłabienia polskiego złotego, który w parze walutowej USD/PLN po raz kolejny puka do poziomu 5,00 zł.

W trakcie 246. tygodnia Stref Popytu pojawiły się zaledwie 2 sygnały reakcji na strefę popytu Squabera, które wykorzystano do przeprowadzenia transakcji kupna. ING Bank Śląski (ING) reagując dwukrotnie na tę samą strefę popytu, zdominował miniony tydzień. Pojedyncza pozycja, z którą rozpoczynaliśmy tydzień (PKN) została intratnie zamknięta już w poniedziałek.

Poniedziałek 03.10.2022:

Sprzedaż PKN Orlen SA (PKN) po osiągnięciu poziomu Stop loss wynikającego z prowadzenia pozycji po ATR. Transakcja dała 2,00% zysku po 7 dniach.

Kupno ING Bank Śląski SA (ING).

Sprzedaż ING Bank Śląski SA (ING). Realizacja zakładanego poziomu Take profit. Transakcja dała 2,91% zysku
w trakcie jednej sesji.

Wtorek 04.10.2022:

Brak transakcji.

Środa 05.10.2022:

Brak transakcji.

Czwartek 06.10.2022:

Kupno ING Bank Śląski SA (ING).

Piątek 07.10.2022:

Sprzedaż ING Bank Śląski SA (ING). Zamkniecie pozycji na ustalonym poziomie Stop loss. Transakcja przyniosła stratę -2,01% po 1 dniu.

W nadchodzący tydzień wchodzimy posiadając wyłącznie pozycję gotówkową.

Stopa zwrotu z portfela – prosta, TWR, a może MWR (IRR)?

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 41 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów w tym tygodniu

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w tym tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży