Świat finansów na początku 2024 roku można najlepiej opisać jako rynek kapitałowy wielu prędkości. Amerykańskie indeksy, wraz z japońskim i indyjskim rynkiem akcji, śmiało podążają do przodu, ustanawiając nowe rekordy. W tle pogrążone w lekkiej marazmie, pozostają rynki europejskie, natomiast na szarym końcu peletonu znajduje się rynek chiński.

Historyczne szczyty amerykańskich indeksów

Ostatni tydzień na rynkach akcyjnych to przede wszystkim wzrosty amerykańskich indeksów (DJI +0,70%; SP500 +1,17%; NASDAQ +2,25%, RUT -0,36%). Indeksy S&P500 oraz Dow Jones Industrial ustanowiły nowe poziomy ATH (ang. All Time High). Śmiało w kierunku historycznych szczytów zmierzają także spółki z sektora technologicznego, Nasdaq. Indeks najmniejszych amerykańskich spółek, Russell2000, zachowując się najsłabiej spośród indeksów za oceanem, może stanowić jednak ostrzeżenie przed nadmiernym optymizmem. Po raz kolejny słabiej zachowywały się indeksy na Starym Kontynencie (DAX40 -0,89%; CAC40 -1,25%, FTSE100 -2,14%).

Spadki na polskiej giełdzie

W ślad za indeksami europejskimi podążyła Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. Najważniejsze indeksy na polskim parkiecie odnotowały wyraźne spadki w ujęciu tygodniowym (WIG -1,75%; WIG20 -2,12%; mWIG40 -0,72 %; sWIG80 -1,78%). Najsłabiej radziły sobie największe spółki reprezentujące indeks WIG20.

Podsumowanie 313. tygodnia Stref Popytu

313. tydzień Stref Popytu przyniósł 3 sygnały reakcji na strefę popytu Squabera. Parametry sygnałów wygenerowanych na akcjach Comarch SA (CMR) oraz akcjach Enea SA (ENA)  pozwoliły na przeprowadzenie transakcji kupna. Alert na akcjach Ten Squaber Games SA (TEN) został odrzucony  z uwagi na bliską odległość do aktywnej strefy podaży Squabera. Akcje Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA (JSW), z którymi rozpoczynaliśmy tydzień, zostały sprzedane, po wcześniejszym zabezpieczeniu zysku za pomocą wskaźnika ATR. W trakcie tygodnia portfel Stref Popytu opuściły również akcje Comarch SA. W nadchodzący tydzień wchodzimy, posiadając w portfelu akcje Enea SA (ENA), na których zysk został zabezpieczony za pomocą wskaźnika ATR.

Poniedziałek 15.01.2024:

Transakcja kupna akcji Comarch SA (CMR).

Zabezpieczenie zysku na akcjach Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA (JSW) za pomocą wskaźnika ATR.

Sprzedaż akcji Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA (JSW). Zamknięcie pozycji na poziomie Stop loss wynikającym z prowadzenia pozycji po ATR. Transakcja przyniosła 0,13% zysku po 4 dniach.

Wtorek 16.01.2024:

Brak transakcji na akcjach Ten Squaber Games SA (TEN) z uwagi na bliską odległość do aktywnej strefy podaży Squabera.

Środa 17.01.2024:

Sprzedaż akcji Comarch SA (CMR). Zamknięcie pozycji z powodu aktywacji strefy podaży. Transakcja przyniosła stratę -0,48% po 2 dniach.

Czwartek 18.01.2024:

Kupno akcji Enea SA (ENA).

Piątek 19.01.2024:

Zabezpieczenie zysku na akcjach Enea SA (ENA) za pomocą wskaźnika ATR.

Stopa zwrotu z portfela – prosta, TWR, a może MWR (IRR)?

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 41 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów w tym tygodniu

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w tym tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży