Sentyment risk-on na rynkach kapitałowych utrzymuje się w pełni. Inwestorzy rozgrywają zakończenie cyklu podwyżek stóp procentowych w największych gospodarkach świata. Coraz śmielej spekuluje się o pierwszych obniżkach stóp procentowych w USA w drugiej połowie 2024 roku.

Amerykańskie i europejskie kontynuują wzrosty

Najważniejsze amerykańskie i europejskie indeksy zakończyły kolejny tydzień na plusie. Zgodnie z oczekiwaniami, bazowy indeks wydatków konsumenckich w USA (PCE) osiągnął poziom 3% (wartość oczekiwana 3%, poprzednia wartość 3,4%). Wskazany odczyt połączony z gołębią retoryką prezesa Systemu Rezerwy Federalnej (FED), Jerome Powella, podsycił optymizm inwestorów po drugiej stronie oceanu. Amerykański indeks Dow Jones Industrial odnotował piąty z rzędu tydzień wyraźnych wzrostów. Bardzo dobrze radził sobie również indeks najmniejszych amerykańskich spółek, Russell2000  (DJI +2,41%; SP500 +0,76%; NASDAQ +0,36%, RUT +3,05%, DAX40 +2,30%; CAC40 +0,76%, FTSE100 -0,52%). Na starym kontynencie inwestorów napędziły wstępne odczyty inflacji, które okazały się niższe od oczekiwań oraz odbicie na indeksach aktywności finansowej (PMI). Niemiecki indeks DAX40 walczy o ustanowienie nowych historycznych szczytów.

WIG wyznacza nowe historyczne szczyty

Warszawski Indeks Giełdowy, WIG w ostatnim tygodniu osiągnął nowe historyczny szczyt (WIG +2,48%; WIG20 +2,60%; mWIG40 +2,24%; sWIG80 +2,39%). Udany tydzień zaliczyły wszystkie najważniejsze indeksy nad Wisłą. Rosnącym indeksom cały czas towarzyszy umacniający się polski złoty, który zyskał zarówno w relacji do dolara amerykańskiego (USDPLN –0,41%), jak i również w stosunku do euro (EURPLN -1,07 %).

Podsumowanie 306. tygodnia Stref Popytu

306. tydzień Stref Popytu przyniósł 6 sygnałów reakcji na strefę popytu Squabera. Parametry sygnałów wygenerowanych na akcjach Echo Investment SA (ECH) oraz Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA (JSW) pozwoliły na przeprowadzenie transakcji kupna. Pozostałe alerty zostały odrzucone z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka lub bliską odległości do aktywnej strefy podaży Squabera. Zysk na akcjach DataWalk SA (DAT), z którymi rozpoczynaliśmy tydzień, został zabezpieczony za pomocą wskaźnika ATR. Podobnie jak pozycja na akcjach Echo Investment SA (ECH). Obie zabezpieczone pozycje zostały zamknięte w trakcie tygodnia z zyskiem. W nadchodzący tydzień wchodzimy, posiadając w portfelu akcje Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA (JSW), na których pozycja prowadzona jest bez zmian.

Poniedziałek 27.11.2023:

Kupiono akcje Echo Investment SA (ECH).

Wtorek 28.11.2023:

Zabezpieczenie zysku na akcjach DataWalk SA (DAT) za pomocą wskaźnika ATR.

Zabezpieczenie zysku na akcjach Echo Investment SA (ECH) za pomocą wskaźnika ATR.

Środa 29.11.2023:

Brak transakcji na akcjach CD Projekt SA (CDR) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Brak transakcji na akcjach ORLEN SA (PKN) z uwagi na zbyt bliską odległość do aktywnej strefy podaży Squabera.

Sprzedano akcje DataWalk SA (DAT). Zamknięcie pozycji na poziomie Stop loss wynikającym z prowadzenia pozycji po ATR. Transakcja przyniosła 7,62% zysku po 15 dniach.

Kupiono akcje Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA (JSW).

Czwartek 30.11.2023:

Sprzedano akcje Echo Investment SA (ECH). Zamknięcie pozycji na poziomie Stop loss wynikającym z prowadzenia pozycji po ATR. Transakcja przyniosła 2,76% zysku po 3 dniach.

Sygnał na akcjach Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) został wygenerowany po zamknięciu sesji. Decyzja o ewentualnym zajęciu pozycji została podjęta na otwarciu następnej sesji.

Piątek 01.12.2023:

Brak transakcji na akcjach Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Brak transakcji na akcjach XTB SA (XTB) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Stopa zwrotu z portfela – prosta, TWR, a może MWR (IRR)?

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 41 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów w tym tygodniu

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w tym tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży