Spółki zatrudniające setki i tysiące pracowników będą miały problem! Urzędowe podnoszenie wynagrodzenia minimalnego uderzy w marże. 

Analiza fundamentalna DINO (premium) – https://squaber.com/pl/stock/GPW/DNP
IPO Murapolu – webinar, 03.12.2023 – https://edukacja.squaber.com/webinaria/cykliczne-spotkanie-analityczne-20231204
Podsumowania sesji i komentarze – https://squaber.com/pl/analysis

Rozbudowane analizy, konkretne okazje. To wszystko w Squaber.com codziennie. Dołącz na 360 dni do Premium i odbierz 30 dni GRATIS! DODATKOWO 20 zł zniżki i 10% chargbacka https://squaber.com/l/oferta-dostepu-squabera-premium/

Minimalna krajowa, czy też minimalne wynagrodzenie, w 2024 roku wzrośnie dwukrotnie, najpierw w styczniu, a następnie w połowie roku o łącznie 20% względem 2023 roku! Jest to duże obciążenie dla wielu spółek. Jakie branże na tym ucierpią? Są natomiast też profesje, które wymagają podwyżki wynagrodzeń i dzięki temu zabiegowi to się stanie. Jakie zawody zyskają?

Jedną z najniżej opłacanych grup zawodowych są niestety nauczyciele i budżetówka. Jakkolwiek wiele z miejsc pracy w budżetówce jest niepotrzebna i można byłoby zastąpić to automatyzacją i zmniejszeniem biurokracji, tak wciąż jednak ludzie tam pracują i ich wynagrodzenie musi wzrosnąć, aby dogonić resztę społeczeństwa. Z drugiej strony, w gałęziach gospodarki takich jak budownictwo, rozwarstwienie wynagrodzeń jest duże – ze względu na umiejętności i stanowiska pracowników. Podnoszenie urzędowe minimalnego wynagrodzenia może negatywnie wpłynąć na motywację pracowników do samodoskonalenia, ponieważ spowoduje tzw. wypłaszczenie się wynagrodzeń.

Najmocniej na podwyżce minimalnego wynagrodzenia ucierpią firmy, które mają zlokalizowane swoje miejsca pracy na wschodzie kraju i zatrudniają osoby o niskich kwalifikacjach. Sieci sklepów Dino zapłacą nawet 400 mln zł więcej za wynagrodzenia swoich pracowników.

Cała branża sprzedaży detalicznej offline może być pod presja spadku marży – LPP, CCC, Wittchen itd – wszystkie te spółki zmierzą się ze wzrostem wynagrodzeń w swoich sieciach sprzedaży. Dlatego tak ważne dla spółek jest optymalizowanie kosztów i szukanie sprzedaży w sposób bezobsługowy. LPP radzi sobie w tym temacie bardzo dobrze.

Polecamy również:

Zacznij korzystać z alertów giełdowych już dziś!

Dzięki Squaberowi w wersji premium będziesz mógł efektywnie śledzić wszystkie interesujące Cię spółki. Kiedy wydarzy się na nich coś ciekawego otrzymasz o tym informację. Zyskasz możliwość korzystania z naszych alertów oraz będziesz mógł skonstruować swoje.

Pamiętaj, że Squaber cały czas się rozwija, dodajemy funkcjonalności, które pomogą Ci w Twoich inwestycjach!