Niższy odczyt inflancji CPI w USA

Niższy odczyt inflacji CPI w USA za październik w porównaniu do oczekiwań po raz kolejny w krótkim czasie wprowadził inwestorów w szał zakupów. Inflacja za oceanem w październiku wyniosła 3,2% w ujęciu rok do roku w porównaniu 3,7% przed rokiem oraz rynkowych prognoz na poziomie 3,3%.

Amerykańskie i europejskie indeksy w górę

Amerykańskie indeksy odnotowały trzeci wzrostowy tydzień z rzędu. Szczególnie dobrze radził sobie indeks najmniejszych spółek, Russell2000. (DJI +1,98%; SP500 +2,22%; NASDAQ +2,35%, RUT +5,44%). Wiatru w żagle nabrały również indeksy na Starym Kontynencie (DAX40 +4,49%; CAC40 +2,68%, FTSE100 +1,94%).

WIG w okolicy historycznych szczytów

Indeksy na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w ostatnim tygodniu odnotowały wyraźne wzrosty (WIG +3,56%; WIG20 +4,07%; mWIG40 +3,15%; sWIG80 +0,79%). Można stwierdzić, że generałowie maszerują na przód (WIG20), kawaleria ruszyła (mWIG40), teraz czas na piechotę (sWIG80). Rosnącym indeksom towarzyszył umacniający się polski złoty, który zyskał zarówno w relacji do dolara amerykańskiego (USDPLN –2,84%), jak i również w stosunku do euro (EURPLN -0,89%). Umocnienie w parze walutowej EUR/PLN pokazuje, że siła PLN nie jest wyłącznie pochodną słabości USD.

Podsumowanie 304. tygodnia Stref Popytu

304.tydzień Stref Popytu przyniósł 4 sygnały reakcji na strefę popytu Squabera. Parametry sygnałów wygenerowanych na akcjach DataWalk SA (DAT) oraz 11 bit studios SA (11B) pozwoliły na przeprowadzenie transakcji kupna. Pozostałe alerty zostały odrzucone z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka lub niewielką odległości do aktywnej strefy podaży Squabera. Pozycja na akcjach ORLEN SA (PKN), z którą rozpoczynaliśmy tydzień, została zamknięta przynosząc stratę. Akcje CD Projekt (CDR) również opuściły portfel, realizując zakładany scenariusz wzrostowy. W nadchodzący tydzień wchodzimy, posiadając w portfelu akcje 11 bit studios SA (11B) oraz DataWalk SA (DAT). Pozycja na akcjach DAT prowadzona jest bez zmian. Zysk na akcjach 11B został zabezpieczony za pomocą wskaźnika ATR.

Poniedziałek 13.11.2023:

Sprzedano akcje ORLEN SA (PKN). Zamkniecie pozycji na ustalonym poziomie Stop loss. Transakcja przyniosła stratę -2,52% po 4 dniach.

Zakupiono akcje DataWalk SA (DAT).

Zakupiono akcje 11 bit studios SA (11B).

Wtorek 14.11.2023:

Utrzymanie pozycji na akcjach CD Projekt SA (CDR), ponieważ zejście w okolice poziomu Stop loss zostało szybko wybronione.

Sprzedano akcje CD Projekt SA (CDR). Realizacja zakładanego poziomu Take profit. Transakcja przyniosła 5,59% zysku po 6 dniach.

Brak transakcji na akcjach Ten Square Games SA (TEN) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Środa 15.11.2023:

Brak transakcji.

Czwartek 16.11.2023:

Brak transakcji na akcjach ORLEN SA (PKN) z uwagi na zbyt bliską odległość do aktywnej strefy podaży Squabera.

Zabezpieczenie zysku na akcjach 11 bit studios SA (11B) za pomocą wskaźnika ATR.

Piątek 17.11.2023:

Brak transakcji.

Stopa zwrotu z portfela – prosta, TWR, a może MWR (IRR)?

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 41 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów w tym tygodniu

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w tym tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży