Wzrost napięcia na Bliskim Wschodzie po ataku Hamasu na południu Izraela, zdestabilizował sytuację w regionie. Inwestorzy z obawą przyjęli zapowiedź inwazji sił zbrojnych Izraela na Strefę Gazy oraz doniesienia o wymianie ognia z bojownikami islamskimi wzdłuż granicy z Libanem. W cieniu wskazanych wydarzeń rozpoczął się sezon wyników w USA. Pierwsza połowa tygodnia wskazywała na lekki optymizm na rynkach, jednak czwartkowa i piątkowa sesja przyniosła powrót podaży (DJI +0,82%; SP500 +0,47%; NASDAQ -0,15%, RUT -1,48%; DAX40 -0,28%; CAC40 -0,80%, FTSE100 +1,38%).

Zdecydowanie lepiej w ostatnim tygodniu zachowywały się główne indeksy na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (WIG +4,94%; WIG20 +5,57%; mWIG40 +4,84%; sWIG80 +1,86%). Wzrostom na warszawskim parkiecie towarzyszył rosnący w siłę polski złoty, który zyskał zarówno w relacji do dolara amerykańskiego (USD/PLN -0,59%), jak i również w stosunku do euro (EUR/PLN -1,07%).

299. tydzień Stref Popytu przyniósł 5 sygnałów reakcji na strefę popytu Squabera. Parametry sygnałów na akcjach ORLEN SA (PKN) oraz Santander Bank Polska SA (SPL) pozwoliły na przeprowadzenie transakcji kupna. Pozostałe sygnały zostały odrzucone z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka lub bliską odległości do aktywnej strefy podaży Squabera. Akcje PKN już następnego dnia po zakupie zrealizowały zakładany poziomi Take Profit. Zysk na akcjach Dino Polska SA (DNP), z którymi rozpoczynaliśmy tydzień został zabezpieczony za pomocą wskaźnika ATR, a następnie zrealizowany. W nadchodzący tydzień wchodzimy, posiadając w portfelu akcje Santander Bank Polska SA (SPL), na których pozycja prowadzona jest bez zmian.

Poniedziałek 09.10.2023:

Kupno akcji ORLEN SA (PKN).

Zabezpieczenie zysku na akcjach Dino Polska SA (DNP) za pomocą wskaźnika ATR.

Wtorek 10.10.2023:

Sprzedaż akcji ORLEN SA (PKN). Realizacja zakładanego poziomu Take profit. Transakcja przyniosła 8,77% zysku po jednym dniu.

Środa 11.10.2023:

Brak transakcji.

Czwartek 12.10.2023:

Brak transakcji na akcjach CD Projekt SA (CDR) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Sprzedaż akcji Dino Polska SA (DNP). Zamknięcie pozycji na poziomie Stop loss wynikającym z prowadzenia pozycji po ATR. Transakcja przyniosła 4,48% zysku po 9 dniach.

Piątek 13.10.2023:

Kupno akcji Santander Bank Polska SA (SPL).

Brak transakcji na akcjach AmRest Holding SE (EAT).

Brak transakcji na akcjach Powszechna Kasa Oszczędności BP SA (PKO).

Stopa zwrotu z portfela – prosta, TWR, a może MWR (IRR)?

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 41 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów w tym tygodniu

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w tym tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży