Koniec cyklu podwyżek stóp procentowych w największych gospodarkach świata jest praktycznie przesądzony. Inwestorzy spekulujący o możliwości pierwszych obniżek stóp procentowych w USA już w marcu bieżącego roku z uwagą śledzą odczyty inflacji za oceanem.

Amerykańskie indeksy wracają do wzrostów

Najważniejsze amerykańskie i europejskie indeksy zamknęły tydzień na plusie (DJI +0,34%; SP500 +1,84%; NASDAQ +3,09%, RUT -0,02%, DAX40 +0,66%; CAC40 +0,60%, FTSE100 -0,82%). Indeksy za oceanem radziły sobie jednak lepiej od indeksów na Starym Kontynencie. Szczególnie dobrze radził sobie indeks spółek technologicznych, Nasdaq 100. Efekt stycznia wciąż pozostaje w grze.

Najważniejsze dane w ostatnim tygodniu dotyczyły inflacji w USA za grudzień. Inflacja CPI w ujęciu rocznym wzrosła w grudniu do poziomu 3,4% z 3,1% przed rokiem. Prognozy zakładały wzrost inflacji CPI do poziomu 3,2%. Z kolei bazowa inflacja CPI w grudniu spadła, osiągając poziom 3,9% wobec 4,0% rok wcześniej i oczekiwań na poziomie 3,8%.

sWIG80 wyznacza nowe ATH, a WIG20 kontynuuje spadki

Indeks największych polskich spółek, WIG20 po raz kolejny radził sobie najsłabiej na polskim parkiecie, zamykając kolejny tydzień na minusie (WIG -0,64%; WIG20 -1,14%; mWIG40 +0,09 %; sWIG80 +1,68%). Warto zawrócić uwagę, że zdecydowanie lepiej od indeksu blue chipów radzą sobie najmniejsze spółki. Indeks sWIG80 w ostatnim tygodniu poprawił historyczny rekord. WIG20 na wykresie dziennym zamykając sesję poniżej kluczowego poziomu Ostatniego Potwierdzonego Dna (OPD), zanegował trend wzrostowy z perspektywy metody Szczytów i Den (SiD).

Podsumowanie 312. tygodnia Stref Popytu

312. tydzień Stref Popytu przyniósł 5 sygnałów reakcji na strefę popytu Squabera. Parametry sygnałów wygenerowanych na akcjach Auto Partner SA (APR) oraz Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA (JSW) pozwoliły na przeprowadzenie transakcji kupna. Pozostałe alerty zostały odrzucone z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka. Akcje APR już następnego dnia po zakupie opuściły portfel Stref Popytu, przynosząc stratę. W trakcie tygodnia zysk na akcjach mBank SA (MBK), z którymi rozpoczynaliśmy tydzień, został zabezpieczony za pomocą wskaźnika ATR. Ostatecznie akcje MBK również zostały sprzedane. W nadchodzący tydzień wchodzimy, posiadając w portfelu akcje Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA (JSW), na których pozycja prowadzona jest bez zmian.

Poniedziałek 08.01.2024:

Brak transakcji na akcjach DataWalk SA (DAT) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Zabezpieczenie zysku na akcjach mBank SA (MBK) za pomocą wskaźnika ATR.

Wtorek 09.01.2024:

Brak transakcji na akcjach Powszechnej Kasy Oszczędności Bank Polski SA (PKO) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Kupno akcji Auto Partner SA (APR).

Środa 10.01.2024:

Sprzedaż akcji Auto Partner SA (APR). Zamkniecie pozycji na ustalonym poziomie Stop loss. Transakcja przyniosła stratę -2,75% po 1 dniu.

Czwartek 11.01.2024:

Sprzedaż akcji mBank SA (MBK). Zamknięcie pozycji na poziomie Stop loss wynikającym z prowadzenia pozycji po ATR. Transakcja przyniosła 2,25% zysku po 7 dniach.

Kupno akcji Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA (JSW).

Piątek 12.01.2024:

Brak transakcji na akcjach XTB SA (XTB) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Stopa zwrotu z portfela – prosta, TWR, a może MWR (IRR)?

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 41 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów w tym tygodniu

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w tym tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży