W ostatnim tygodniu na najważniejszych amerykańskich i europejskich indeksach obserwowaliśmy wyraźną poprawę nastrojów, które praktycznie przez cały sierpień były negatywne (DJI +1,41%; SP500 +2,49%; NASDAQ +3,22%, RUT +3,61%; DAX40 +1,33%; CAC40 +0,93%, FTSE100 +1,66%). Wśród indeksów za oceanem prym wiodły spółki technologiczne oraz indeks najmniejszych spółek. Warto zauważyć, że piątkowe dane dotyczące rynku pracy w USA pokazały wyraźne schłodzenie amerykańskiego rynku pracy. Stopa bezrobocia wzrosła do poziomu 3,8% (wartość oczekiwana 3,5%; wartość poprzednia 3,5%). Zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (NFP) wyniosła 187 tysięcy nowych miejsc pracy (wartość oczekiwana 170 tysięcy), przy czym poprzedni odczyt na poziomie 187 tysięcy został zrewidowany w dół do 157 tysięcy.

W Polsce indeksy przerwały serię czterech spadkowych tygodni z rzędu (WIG +1,94%; WIG20 +2,53%; mWIG40 +0,30%; sWIG80 +1,42%). Wyraźne wzrosty można zaobserwować w przypadku indeksu największych spółek, jednak średnie spółki nie odnotowały podobnych wyników.

293 tydzień Stref Popytu przyniósł 2 sygnały reakcji na strefę popytu Squabera. Parametry sygnałów na akcjach DataWalk SA (DAT) oraz Ten Squaber Games SA (TEN) pozwoliły na przeprowadzenie transakcji kupna. Niestety następnego dnia po zawarciu transakcji na akcjach DAT, pozycja została zamknięta na ustalonym poziomie Stop loss. W nadchodzący tydzień wchodzimy, posiadając w portfelu akcje X-Trade Brokers SA (XTB), z którymi rozpoczynaliśmy miniony tydzień oraz akcje Ten Squaber Games SA (TEN). Obie pozycje prowadzone są bez zmian.

Poniedziałek 28.08.2023:

Kupno akcji DataWalk SA (DAT).

Wtorek 29.08.2023:

Sprzedaż akcji DataWalk SA (DAT). Zamkniecie pozycji na ustalonym poziomie Stop loss. Transakcja przyniosła stratę -3,29% po 1 dniu.

Środa 30.08.2023:

Brak transakcji.

Czwartek 31.08.2023:

Brak transakcji.

Piątek 01.09.2023:

Kupno akcji Ten Square Games SA (TEN).

Stopa zwrotu z portfela – prosta, TWR, a może MWR (IRR)?

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 41 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów w tym tygodniu

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w tym tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży