Ostatni tydzień, chociaż ubogi w istotne dane makroekonomiczne obfitował w serię spadków na szerokim rynku, których próba odwrócenia pojawiła się dopiero w trakcie piątkowej sesji. Najważniejszą informacją był odczyt deflatora PCE.

Niedźwiedzie dały o sobie znać

Deflator wydatków konsumpcyjnych (PCE, ang. Personal Consumption Expenditures) jest podstawowym miernikiem inflacji, który System Rezerwy Federalnej (FED) bierze pod uwagę przy podejmowaniu decyzji na temat przyszłej polityki monetarnej. Nic więc dziwnego, że cel FED na poziomie 2% wyrażony jest właśnie wskaźnikiem PCE, a nie poziomem inflacji konsumenckiej CPI.

Opublikowana w piątek wartości wskaźnika PCE za kwiecień, pokazała, że konsument w Stanach Zjednoczonych wciąż pozostaje silny. PCE w ujęciu rocznym wyniósł 2,7% wobec oczekiwań na poziomie 2,7% i poprzedniego odczytu 2,7%. Inwestorzy zareagowali na potwierdzenie prognoz próbą odwrócenia ruchu spadkowego z całego tygodnia (DJI -0,91%; SP500 -0,47%; NASDAQ -1,09%; RUT +0,03%; DAX40 -1,13%; CAC40 -1,29%, FTSE100 -0,51%). Obecnie uwaga rynku skupiona jest na decyzji Europejskiego Banku Centralnym (EBC), który zgodnie ze swoją narracją w czwartek, 6 czerwca ma dokonać pierwszej obniżki stóp procentowych w tym cyklu monetarnym.

Korekta na polskim parkiecie

Podobnie jak europejskie indeksy również polski parkiet zachowywał się w ostatnim tygodniu słabo (WIG -1,57%; WIG20 -1,71%; mWIG40 -1,97%; sWIG80 -1,35%). Indeks największych polskich spółek WIG20 zanegował trend wzrostowy zgodnie z metodą Szczytów i Den (SiD).

Podsumowanie 332. tygodnia Stref Popytu

332. tydzień Stref Popytu przyniósł 3 sygnały reakcji na strefę popytu Squabera. Wszystkie wygenerowane sygnały pozwoliły na przeprowadzenie transakcji kupna. Na przestrzeni tygodnia do portfela dołączyły akcje Kruk S.A. (KRU), Enea S.A. (ENA) oraz Dino Polska S.A. (DNP). W nadchodzący tydzień wchodzimy, posiadając w portfelu wskazany zestaw akcji. Jak na razie wszystkie pozycje prowadzone są bez zmian.

Poniedziałek 27.05.2024:

Brak transakcji.

Wtorek 28.05.2024:

Kupno akcji Kruk S.A. (KRU).

Środa 29.05.2024:

Kupno akcji Enea S.A. (ENA).

Czwartek 23.05.2024:

Dzień wolny od sesji.

Piątek 24.05.2024:

Kupno akcji Dino Polska S.A. (DNP).

Stopa zwrotu z portfela – prosta, TWR, a może MWR (IRR)?

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 41 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów w tym tygodniu

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w tym tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży