W 2023 roku zużycie węgla, ropy i gazu zacznie spadać – głosi raport think tanku Ember, cytowany w środę przez CNN 

OSTATNI MOMENT! Zamykamy zapisy na Handel Swingowy w sobotę o 9:00! Efektywnie połącz pracę zawodową z inwestowaniem, dzięki sprawdzonym układom i konkretnym wskazówkom! https://squaber.com/l/handel-swingowy

Dołącz do Squabera i odbierz dodatkowe 20 pkt gratis w programie partnerskim i zamień je na niższy abonament! https://bit.ly/squaber-partner

Węgiel, jako paliwo kopalne, odgrywa ważną rolę w światowym przemyśle energetycznym, jednak staje również przed wieloma wyzwaniami, zarówno związanymi z ekologią, jak i ekonomią. Przyszłość węgla jest związana z wieloma wyzwaniami i perspektywami, które wpłyną na jego rolę jako źródła energii. Oto kilka możliwych scenariuszy dotyczących przyszłości węgla:

Redukcja emisji gazów cieplarnianych: Ze względu na rosnące obawy związane ze zmianami klimatu i potrzebę redukcji emisji gazów cieplarnianych, przyszłość węgla może być związana z dalszymi wysiłkami w celu ograniczenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Innowacyjne technologie, takie jak wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla (CCS), mogą odegrać kluczową rolę w ograniczaniu emisji węgla ze źródeł kopalnych. Jednakże, koszty implementacji takich technologii, regulacje oraz akceptacja społeczna mogą wpłynąć na dalsze wykorzystanie węgla jako źródła energii.

Rozwój węgla niskoemisyjnego: Kolejnym scenariuszem jest rozwijanie technologii węgla niskoemisyjnego, takiego jak węgiel brunatny niskoemisyjny (Lignite Low Emission – LLE) lub węgiel z niską zawartością siarki. Takie podejście może pozwolić na wykorzystanie węgla w bardziej zrównoważony sposób, ograniczając emisje zanieczyszczeń powietrza i efektu cieplarnianego.

Dywersyfikacja źródeł energii: W miarę jak rośnie rola odnawialnych źródeł energii, takich jak energia słoneczna, wiatrowa czy geotermalna, w przyszłości węgla może być mniej zależne od zapotrzebowania na energię. Dywersyfikacja źródeł energii może prowadzić do mniejszego wykorzystania węgla jako głównego źródła energii, zwłaszcza w krajach, które dążą do transformacji energetycznej.

Innowacje technologiczne: Postęp w dziedzinie technologii, takich jak energooszczędne technologie spalania, rozwijanie zaawansowanych materiałów, bardziej efektywne i zintegrowane procesy produkcji energii z węgla, a także wykorzystywanie węgla w produkcji materiałów i produktów chemicznych, może wpłynąć na przyszłość węgla. Innowacje technologiczne mogą przyczynić się do poprawy efektywności, zrównoważoności i konkurencyjności sektora węglowego. 

Polecamy również:

Zacznij korzystać z alertów giełdowych już dziś!

Dzięki Squaberowi w wersji premium będziesz mógł efektywnie śledzić wszystkie interesujące Cię spółki. Kiedy wydarzy się na nich coś ciekawego otrzymasz o tym informację. Zyskasz możliwość korzystania z naszych alertów oraz będziesz mógł skonstruować swoje.

Pamiętaj, że Squaber cały czas się rozwija, dodajemy funkcjonalności, które pomogą Ci w Twoich inwestycjach!