Patrząc na wykresy najważniejszych indeksów w Europie i USA można odnieść wrażenie, że rynki wciąż czekają na wyraźny sygnał do kontynuacji noworocznych wzrostów, bądź rozpoczęcia spadkowej korekty. Ostatni tydzień przyniósł wzrost indeksów w USA (DJI +1,81%, SP500 +2,47%, NASDAQ +4,32%), a także nieśmiały ruch na północ indeksów europejskich (DAX40 +0,80%; CAC40 +1,45%, FTSE100 -0,07%). Sygnały, które mogą wyrwać rynki akcji z chwilowego marazmu, najprawdopodobniej pojawią się już w przyszłym tygodniu. Pierwsze dni lutego przyniosą decyzję w sprawie stóp procentowych w USA (01.02.2023), Unii Europejskiej (02.02.2023) i Wielkiej Brytanii (02.02.2023).

Na krajowym podwórku niepotwierdzona informacja o przedłużeniu wakacji kredytowych do 2024 roku, która w środę o poranku pojawiła się w mediach, zdołowała notowania banków i popsuła nastroje inwestorów nad Wisłą (źródło). Rzecznik rządu, Piotr Muller oświadczył, że nie toczą się obecnie żadne prace zmierzające do przedłużenia wakacji kredytowych na kolejny rok, uzależniając ewentualną decyzję od wysokości stóp procentowych w Polsce (źródło). Niepewność pozostała, a krajowe indeksy w ostatnim tygodniu kontynuowały ruch boczny w okolicach lokalnych szczytów (WIG +0,79%; WIG20 +1,01%; mWIG40 -0,30%).

262. tydzień Stref Popytu przyniósł 5 sygnałów reakcji na strefę popytu Squabera, na podstawie których przeprowadzono 2 transakcje kupna. Pozostałe sygnały zostały odrzucone z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka. Ostatni tydzień został wyraźnie zdominowany przez banki, które wygenerowały aż 4 sygnały. Pozycja na akcjach KGHM Polska Miedź SA (KGH), z którą wchodziliśmy w 262. tydzień Stref Popytu, została zamknięta na poziomie Stop loss, wynikającym z zabezpieczenia pozycji za pomocą wskaźnika ATR. W nadchodzący tydzień wchodzimy, posiadając w portfelu akcje Santander Bank Polska SA (SPL). Zysk na akcjach SPL został już zabezpieczony przy wykorzystaniu wskaźnika ATR.

Poniedziałek 23.01.2023:

Zabezpieczenie zysku na akcjach KGHM Polska Miedź SA (KGH) za pomocą wskaźnika ATR.

Brak transakcji na Santander Bank Polska SA (SPL) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Wtorek 24.01.2023:

Sprzedaż KGHM Polska Miedź SA (KGH). Zamknięcie pozycji na poziomie Stop loss wynikającym z prowadzenia pozycji po ATR. Transakcja przyniosła 1,06% zysku po 5 dniach.

Środa 25.01.2023:

Kupno Santander Bank Polska SA (SPL).

Brak transakcji na Alior Bank SA (ALR) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Czwartek 26.01.2023:

Brak transakcji na ING Bank Śląski SA (ING) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Piątek 27.01.2023:

Kupno Datawalk SA (DAT).

Sprzedaż Datawalk SA (DAT). Zamknięcie pozycji na ustalonym poziomie Stop loss. Transakcja przyniosła stratę -2,80% w trakcie jednej sesji.

Zabezpieczenie zysku na akcjach Santander Bank Polska SA (SPL) za pomocą wskaźnika ATR.

Stopa zwrotu z portfela – prosta, TWR, a może MWR (IRR)?

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 41 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów w tym tygodniu

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w tym tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży