Zgodnie z oczekiwaniami w ostatnim tygodniu karty na rynkach finansowych rozdawał Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) oraz seria odczytów inflacji dla wiodących gospodarek świata. Najważniejsze amerykańskie i europejskie indeksy zakończyły tydzień na wyraźnym plusie (DJI +1,25%, SP500 +2,57%, NASDAQ +3,25%, DAX40 +2,56%; CAC40 +2,47%, FTSE100 +1,10%). Chociaż FED (System Rezerwy Federalnej) na czerwcowym posiedzeniu przerwał serię podwyżek stóp procentowych w USA to zarówno jego prezes, Jerome Powell, jak i pozostali przedstawiciele studzili optymizm inwestorów, sygnalizując możliwość kolejnych podwyżek stóp procentowych jeszcze w tym roku. Europejski Bank Centralny (EBC) zgodnie z oczekiwaniami podniósł stopy procentowe w strefie euro o 25 punktów bazowych, a niemiecki DAX40 ustanowił nowe historyczne szczyty. Na zakończenie tygodnia Uniwersytetu Michigan zaprezentował dane, w którym wskazał na najniższe od 2021 roku roczne oczekiwania inflacyjne za oceanem na poziomie 3,3% (poprzedni odczyt 4,2%) oraz sentyment konsumentów na poziomie 63,9 wobec oczekiwanych 60,2 (poprzedni odczyt 59,2), co wspiera scenariusz miękkiego lądowania gospodarki USA.

Na krajowym podwórku kolejny dobry tydzień zanotował indeks największych spółek – WIG20, który zakończył tydzień, utrzymując się powyżej 2100 punktów (WIG +1,98%; WIG20 +2,57%; mWIG40 -0,05%; sWIG80 -1,02%). Niestety w ostatnim tygodniu mniejsze spółki nie dotrzymały kroku tym największym. Polski złoty wyraźnie zyskał w parze walutowej USD/PLN (-1,25%), tracą jednocześnie w zestawieniu EUR/PLN (+0,53%). Umocnienie polskiej waluty w parze z dolarem amerykańskim wynikało ze słabości dolara.

282. tydzień Stref Popytu przyniósł 6 sygnałów reakcji na strefę popytu Squabera. Jedynie parametry sygnału wygenerowanego na akcjach X-Trade Brokers (XTB) pozwoliły na przeprowadzenie transakcji kupna. Pozostałe alerty zostały odrzucone z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR). W nadchodzący tydzień wchodzimy, posiadając w portfelu akcje X-Trade Brokers (XTB), na których w trakcie piątkowej sesji zysk został zabezpieczony za pomocą wskaźnika ATR.

Poniedziałek 12.06.2023:

Brak transakcji.

Wtorek 13.06.2023:

Brak transakcji na akcjach Pekao SA (PEO) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Brak transakcji na akcjach Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń SA (PZU) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Brak transakcji na akcjach PKO BP SA (PKO) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Środa 14.06.2023:

Brak transakcji na akcjach Alior Banku SA (ALR) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Brak transakcji na akcjach Auto Partner SA (APR) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Czwartek 15.06.2023:

Kupno akcji X-Trade Brokers (XTB).

Piątek 16.06.2023:

Zabezpieczenie zysku na akcjach X-Trade Brokers (XTB) za pomocą wskaźnika ATR.

Stopa zwrotu z portfela – prosta, TWR, a może MWR (IRR)?

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 41 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów w tym tygodniu

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w tym tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży