Najważniejsze indeksy w Europie i USA w ostatnim tygodniu utworzyły lokalne szczyty i gdy już inwestorzy szykowali się na większą korektę, wzrosty na spółkach technologicznych w USA, mające miejsce w trakcie piątkowej sesji, pociągnęły szerszy rynek akcji w górę (DAX40 -0,43%; CAC40 -0,39%, FTSE100 -0,94%, DJI -2,70%, SP500 -0,66%, NASDAQ +0,55%). Co ciekawe spółka Netflix – główny prowodyr piątkowego ożywienia zaskoczyła wzrostem liczby subskrybentów, a nie danymi finansowymi (znaczny spadek zysku netto – 4Q2022: 55,3 mln USD; 4Q2021: 607,4 mln USD). Inwestorzy nie przejęli się również informacją, że inna spółka technologiczna, a mianowicie Alphabet (Google) zamierza zwolnić 12 tys. pracowników. Gorsze nastroje panowały w ostatnim tygodniu na warszawskim parkiecie. Indeksy największych spółek osunęły się nieco od lokalnych szczytów (WIG -1,26%; WIG20 -1,62%; mWIG40 -1,16%).

261. tydzień Stref Popytu przyniósł 5 sygnałów reakcji na strefę popytu Squabera, które pozwoliły na przeprowadzenie 2 transakcji kupna. Pozostałe sygnały zostały odrzucone z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka. Dodatkowo na otwarciu poniedziałkowej sesji przeprowadzono transakcję kupna akcji Powszechnej Kasy Oszczędności SA (PKO). Podstawę do zajęcia pozycji stanowił sygnał wygenerowany po zamknięciu piątkowej sesji w 260. tygodniu Stref Popytu. Ostatni tydzień charakteryzował się wysoką rotacją pozycji, a transakcje sprzedaży wynikały niestety z realizacji poziomów Stop loss. Pozycja na Santander Bank Polska SA (SPL), z którą wchodziliśmy w 261. tydzień Stref Popytu, została zamknięta na poziomie Stop loss, wynikającym z zabezpieczenia pozycji za pomocą wskaźnika ATR. W nadchodzący tydzień wchodzimy, posiadając w portfelu akcje KGHM Polska Miedź SA (KGH).

Poniedziałek 16.01.2023:

Kupno Powszechna Kasa Oszczędności SA (PKO).

Zabezpieczenie zysku na akcjach Santander Bank Polska SA (SPL) za pomocą wskaźnika ATR.

Wtorek 17.01.2023:

Sprzedaż Santander Bank Polska SA (SPL). Zamknięcie pozycji na poziomie Stop loss, wynikającym z prowadzenia pozycji po ATR. Transakcja przyniosła 0,41% zysku po 7 dniach.

Brak transakcji na Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA (PZU) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Brak transakcji na Eurocash SA (EUR) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Środa 18.01.2023:

Sprzedaż Powszechna Kasa Oszczędnościowa SA (PKO). Zamkniecie pozycji na ustalonym poziomie Stop loss. Transakcja przyniosła stratę -3,23% po 2 dniach.

Kupno ING Bank Śląski SA (ING).

Brak transakcji na Tauron Polska Energia SA (TPE) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Czwartek 19.01.2023:

Sprzedaż ING Bank Śląski SA (ING). Zamkniecie pozycji na ustalonym poziomie Stop loss. Transakcja przyniosła stratę -2,22% po 1 dniu.

Kupno KGHM Polska Miedź SA (KGH).

Piątek 20.01.2023:

Brak transakcji.

Stopa zwrotu z portfela – prosta, TWR, a może MWR (IRR)?

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 41 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów w tym tygodniu

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w tym tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży