Ostatni tydzień utrzymał wysoką zmienność na rynkach i nie pozwolił tym samym na złapanie świątecznego oddechu. Najważniejsze indeksy w Europie i USA (DAX40, CAC40, FTSE100, DJI, SP500, NASDAQ) w poszczególnych dniach tygodnia próbowały zarówno rosnąć, jak i spadać. Ostatecznie wskazane indeksy zamknęły się na podobnych poziomach jak tydzień wcześniej. Warto podkreślić, że indeksy największych spółek notowanych na warszawskim parkiecie w ujęciu tygodniowym zachowały się zdecydowanie lepiej od swoich starszych kolegów z zachodu Europy i zza oceanu (WIG +1,80%, WIG20 +2,24%, mWIG40 +1,58%). Niestety tempa nie wytrzymały najmniejsze spółki (sWIG80 -1,24%). Wzrostom na polskiej giełdzie towarzyszył rosnący w siłę polski złoty, który zyskał zarówno w parze walutowej USD/PLN (-1,27%), jak i w zestawieniu EUR/PLN (-1,03%).

257. tydzień Stref Popytu przyniósł 2 sygnały reakcji na strefę popytu Squabera, na podstawie których przeprowadzono jedną transakcję kupna. Parametry sygnału pozwoliły w środę zająć pozycję na akcjach Ten Square Games SA (TEN). Kurs akcji TEN na otwarciu piątkowej sesji na krótką chwilę zszedł poniżej ustalonego poziomu Stop loss, jednak z uwagi na szybką reakcję siły popytu pozycja została utrzymana. Wykres minutowy pokazuje w jak krótkim czasie, kupujący wybrali okolice poziomu Stop loss. W ostatni tydzień 2022 roku wchodzimy, posiadając w portfelu Stref Popytu wspomnianą pozycję na akcjach Ten Square Games SA (TEN), a także akcje Santander Bank Polska SA (SPL). Pozycja na TEN prowadzona jest bez zmian, a zysk na akcjach SPL został zabezpieczony przy wykorzystaniu wskaźnika ATR.

Poniedziałek 19.12.2022:

Brak transakcji na Bank Millenium SA (MIL) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Wtorek 20.12.2022:

Brak transakcji.

Środa 21.12.2022:

Kupno Ten Square Games (TEN).

Czwartek 22.12.20222:

Brak transakcji.

Piątek 23.12.2022:

Brak transakcji.

Stopa zwrotu z portfela – prosta, TWR, a może MWR (IRR)?

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 41 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów w tym tygodniu

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w tym tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży