Ostatni tydzień nie próżnował jeśli chodzi o najważniejsze publikacje danych i decyzje dotyczące świata finansów. Inwestorzy reagowali na odczyty inflacji CPI w Niemczech, Wielkiej Brytanii i USA (wtorek), decyzje w sprawie stóp procentowych w USA (środa) i strefie euro (czwartek), a sam koniec tygodnia został zwieńczony przez rozliczanie kontraktów terminowych, czyli przysłowiowe trzy wiedźmy. Najważniejsze indeksy w Europie i USA (DAX40, CAC40, FTSE100, DJI, SP500, NASDAQ) na początku tygodnia trzymały fason, próbując nawet nieznacznych wzrostów. Koniec tygodnia przyniósł jednak zdecydowany powiew negatywnego sentymentu i rynki nie wytrzymały rosnącej presji, zaznaczając wyraźne spadki.

Indeks największych spółek na warszawskim parkiecie w ujęciu tygodniowym lekko wzrósł (WIG20 +0,64%), jednak im dalej w las, tym ciemniej (mWIG40 -0,23%, sWIG80 -1,38%). Sama skala spadków na mniejszych spółkach nie martwi tak bardzo, jak wydźwięk tygodniowych świec i odbicie od istotnych poziomów (dla mWIG40 4172, dla sWIG80 18236). Warto podkreślić, że polski złoty zachowuje się stabilnie. W parze walutowej USD/PLN nieznacznie zyskał (-0,67%), natomiast w parze EUR/PLN nic się nie zmieniło (-0,06%).

W odróżnieniu od szerokiego rynku w 256. tygodniu prowadzenia portfela Stref Popytu wydarzyło się niewiele. W pierwszej części tygodnia sprzedano akcje KGHM Polska Miedź SA (KGH). Realizując zakładany poziom Take profit niemal w punkt wyjęto lokalny szczyt. Pierwszy i jedyny sygnał reakcji na strefę popytu Squabera został wygenerowany dopiero w piątek, co pozwoliło na przeprowadzenie transakcji kupna Santander Bank Polska SA (SPL). W ostatni w tym roku pełny tydzień sesyjny wchodzimy, posiadając w portfelu jedynie pozycję na akcjach Santander Bank Polska SA (SPL), która jak na razie prowadzona jest bez zmian.

Poniedziałek 12.12.2022:

Brak transakcji.

Wtorek 13.12.2022:

Sprzedaż KGHM Polska Miedź SA (KGH). Realizacja zakładanego poziomu Take profit. Transakcja przyniosła 7,60% zysku po 7 dniach.

Środa 14.12.2022:

Brak transakcji.

Czwartek 15.12.20222:

Brak transakcji.

Piątek 16.12.2022:

Kupno Santander Bank Polska SA (SPL).

Stopa zwrotu z portfela – prosta, TWR, a może MWR (IRR)?

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 41 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów w tym tygodniu

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w tym tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży