Wypowiedź premiera Morawieckiego dotycząca dążenia rządu do ograniczenia w 2023 roku zysków spółek energetycznych do minimum w wyniku zamrożenia cen energii i ograniczenia inwestycji do niezbędnych, sprawiła, że poniedziałek nie był łaskawy dla przedstawicieli branży energetycznej. Akcje ENEA SA (ENA) opuściły portfel Stref Popytu. Warto w tym miejscu podkreślić znaczenie prowadzenia pozycji po Średniej Rzeczywistego Zasięgu (ATR, ang. Average True Range). Kurs akcji ENA na otwarciu poniedziałkowej sesji wykonał zdecydowany ruch wzrostowy, który pozwolił na zabezpieczenie pozycji wykorzystując wartość wskaźnika ATR z poprzedniej sesji. Gdy w odpowiedzi na konferencję polskiego premiera akcje runęły, pozycja została zamknięta z zyskiem, a nie na poziomie Stop loss założonym w momencie jej otwarcia.

Chociaż w poprzednim tygodniu podniesienie stóp procentowych przez FED nieco zgasiło rynki finansowe to czwartkowy odczyt inflacji konsumenckiej CPI w USA rozpalił giełdy na nowo (Wartość opublikowana inflacji CPI 7,7%, wartość oczekiwana 8,0%). Amerykańskie indeksy zakończyły czwartkową sesję w euforycznym szale. S&P500 (US500) wzrósł o 5,5%, Dow Jones (US30) o 3,7%, NASDAQ (US100) o 7,5%, a indeks najmniejszych spółek Russell 2000 (US2000) wzrósł o 6,11%. W trakcie piątkowej sesji indeksy w USA kontynuowały wzrosty. Największe spółki nad Wisłą również nie próżnowały. Szeroki WIG w ujęciu tygodniowym wzrósł o 4,06%, a WIG20 o 5,56%. Mniejsze wzrosty odnotował mWIG40 (+0,56%) i sWIG80 (+0,69%). Warto nadmienić, że na tygodniowych wykresach WIG i WIG20 rysuje się formacja odwrócenia trendu spadkowego w postaci trzech białych żołnierzy.

251. tydzień Stref Popytu przyniósł zaledwie 1 sygnał reakcji na strefę popytu Squabera, którego z uwagi na bliskość drugiej strefy nie udało się wykorzystać. Zakończony tydzień po raz trzeci z rzędu nie przyniósł żadnych strat, a jedyna przeprowadzona w poniedziałek transakcja sprzedaży przyniosła 2,71% zysku. W nadchodzący tydzień wchodzimy posiadając w  portfelu pozycję na akcjach Fabryki Mebli Forte SA (FTE), którą jak na razie prowadzimy bez zmian.

Poniedziałek 07.11.2022:

Sprzedaż ENEA SA (ENA) po osiągnięciu poziomu Stop loss wynikającego z prowadzenia pozycji po ATR. Transakcja dała 2,71% zysku po 4 dniach.

Wtorek 08.11.2022:

Brak transakcji na ENEA SA (ENA) z uwagi na bliską odległość między aktywowaną strefą popytu Squabera, a strefą nieaktywną (<5%).

Środa 09.11.2022:

Brak transakcji.

Czwartek 10.11.20222:

Brak transakcji.

Piątek 11.11.2022:

Dzień wolny od sesji.

Stopa zwrotu z portfela – prosta, TWR, a może MWR (IRR)?

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 41 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów w tym tygodniu

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w tym tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży