Rajd 15 sesji wzrostowych pod rząd na WIG20 zakończony! Rozpoczyna się korekta, a na giełdach światowych sygnały do spadków nabierają rumieńców. Polski Złoty ma pierwsze oznaki słabości. Na co zwracać teraz uwagę?

Odbierz 20 pkt gratis w programie partnerskim i zamień je na niższy abonament! Skorzystaj z promocji, aby zyskać jeszcze więcej. Wystarczy, że wejdziesz tutaj: https://bit.ly/squaber-partner (jedyny warunek: brak wcześniej dostępu Premium). 

Inflacja w Strefie Euro wyniosła 10,6% r/r, a odczyt bazowy 5% r/r – bardzo blisko oczekiwań. Giełdy jednak nie zareagowały na te dane prawdopodobnie bardziej zwracając uwagę na to co dzieje się z dolarem. Jeżeli dolar zacznie ponownie zyskiwać, to powinniśmy oczekiwać powrotu spadków na giełdach – w tym na polskim parkiecie.

Wyniki spółek jakie są raportowane na GPW są raczej dobre. Zaskakują in plus zyskami i przychodami. Niestety podwyżki stóp procentowych będą oddziaływały coraz mocniej na gospodarkę i ostatecznie powinny doprowadzić do zmniejszenia popytu. Z drugiej strony wciąż inflacja w Polsce jest znacząco powyżej stóp procentowych, a to wzmacnia bieżące wydatki konsumentów, którzy obawiają się dalszego wzrostu cen. Błędne koło zaczyna się napędzać.

Polski złoty w relacji do innych walut ma za sobą bardzo dobre 3 tygodnie. Jednak od spadku rakiet na terytorium polski pojawiają się oznaki osłabiania tego trendu. Pomału zbliża się czas weryfikacji, czy wracamy do osłabiania się naszej waluty, który to proces byłby ponownie dewastujący dla gospodarki i wzmacniający presję inflacyjną.

Polecamy również:

Zacznij korzystać z alertów giełdowych już dziś!

Dzięki Squaberowi w wersji premium będziesz mógł efektywnie śledzić wszystkie interesujące Cię spółki. Kiedy wydarzy się na nich coś ciekawego otrzymasz o tym informację. Zyskasz możliwość korzystania z naszych alertów oraz będziesz mógł skonstruować swoje.

Pamiętaj, że Squaber cały czas się rozwija, dodajemy funkcjonalności, które pomogą Ci w Twoich inwestycjach!