Ostatni tydzień był jednym z najgorszych w historii Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Wizja podatku od ponadprzeciętnych zysków dodatkowo zdołowała fatalny nastrój inwestorów nad Wisłą. Szeroki rynek w Polsce po raz kolejny zalał się czerwienią, a WIG20 przełamał wsparcie na 1410 punktów. Warto wspomnieć również o parze walutowej USD/PLN, która w trakcie tygodnia wzrosła powyżej symbolicznego poziomu 5,00 zł, potwierdzając słabość złotówki. W tak trudnym otoczeniu portfel Stref Popytu w minionym tygodniu osunął się jedynie o 0,36%, gdy WIG w tym samym czasie stracił aż 4,39%.

245. tydzień Stref Popytu przyniósł 7 sygnałów reakcji na strefę popytu Squabera, na podstawie których przeprowadzono 2 transakcje kupna. Pojedyncza pozycja, z którą rozpoczynaliśmy tydzień (SPL) została zamknięta już w poniedziałek. Większość sygnałów płynących ze strategii Stref Popytu odrzucono z uwagi na zbyt niski poziom zysku do ryzyka.

Poniedziałek 26.09.2022:

Sprzedaż Santander Bank Polska SA (SPL). Zamknięcie transakcji na ustalonym poziomie Stop loss. Transakcja przyniosła stratę -2,16% po 3 dniach.

Kupno PKN Orlen SA (PKN). Poziom Take Profit został ustalony na dolnej granicy aktywnej strefy podaży Squabera. Pozycja została utrzymana w portfelu, ponieważ zejście poniżej ustalonego poziomu Stop loss zostało szybko wyciągnięte.

Brak transakcji na X-Trade Brokers SA (XTB) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Wtorek 27.09.2022:

Kupno Orange Polska SA (OPL).

Brak transakcji na Alumetal SA (AML) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Środa 28.09.2022:

Brak transakcji na PKN Orlen SA (PKN) z uwagi na obecność PKN w portfelu.

Czwartek 29.09.2022:

Sprzedaż Orange Polska (OPL). Zamknięcie transakcji na ustalonym poziomie Stop loss. Transakcja przyniosła stratę -3,10% po 2 dniach.

Piątek 30.09.2022:

Brak transakcji na Comarch SA (CMR) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Brak transakcji na CD Projekt (CDR) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Pozycja na PKN Orlen SA (PKN) jak na razie oparła się negatywnemu sentymentowi i prowadzona jest obecnie po wskaźniku ATR. W nadchodzący tydzień wchodzimy posiadając w portfelu jedynie akcje PKN Orlen SA (PKN).

Stopa zwrotu z portfela – prosta, TWR, a może MWR (IRR)?

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 41 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów w tym tygodniu

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w tym tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży