Zmienność to ostatnia rzecz, na którą inwestorzy mogli narzekać w zakończonym tygodniu. Szczególnie interesująca była czwartkowa sesja. Najpierw, odczyt inflacji CPI w USA na poziomie 8,2% w ujęciu rocznym powalił europejskie i amerykańskie indeksy na kolana, by już chwilę później, informacja na temat docelowej stopy depozytowej w strefie euro na poziomie 2,25% dała początek euforycznym wzrostom (źródło). Amerykański indeks S&P500 w czwartek zamknął się 2,6% na plusie, chociaż na otwarciu sesji tracił -2,3%.

Wracając na krajowe podwórko, rezygnacja z pomysłu na podatek od zysków nadzwyczajnych nie wywołała wśród inwestorów większych emocji (źródło), a główne warszawskie indeksy zamknęły tydzień na minusie. 247. tydzień Stref Popytu przyniósł 5 sygnałów reakcji na strefę popytu Squabera, na podstawie których przeprowadzono 3 transakcje kupna. W każdym dniu, z wyjątkiem piątku, następowały zmiany w prowadzonym portfelu. Niestety wszystkie pozycje zostały rozliczone w trakcie tygodnia na ustalonych poziomach Stop loss. W nadchodzący tydzień wchodzimy posiadając wyłącznie pozycję gotówkową.

Poniedziałek 10.10.2022:

Kupno KGHM Polska Miedź SA (KGH).

Wtorek 11.10.2022:

Sprzedaż KGHM Polska Miedź SA (KGH). Zamknięcie pozycji na ustalonym poziomie Stop loss. Transakcja przyniosła stratę -3,40% po 1 dniu.

Środa 12.10.2022:

Kupno KGHM Polska Miedź SA (KGH).

Sprzedaż KGHM Polska Miedź (KGH). Zamknięcie pozycji na ustalonym poziomie Stop loss. Transakcja przyniosła stratę -1,88% w trakcie jednej sesji.

Kupno ENEA SA (ENA).

Czwartek 13.10.2022:

Sprzedaż ENEA SA (ENA). Zamknięcie pozycji na ustalonym poziomie Stop loss. Transakcja przyniosła stratę -3,36% po 1 dniu.

Brak transakcji na X-Trade Brokers SA (XTB) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Brak transakcji na Bank Millennium SA (MIL) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Piątek 14.10.2022:

Brak transakcji.

Stopa zwrotu z portfela – prosta, TWR, a może MWR (IRR)?

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 41 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów w tym tygodniu

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w tym tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży