Ostatni tydzień, a szczególnie jego koniec nie napawają optymizmem. Ostrzegawcze światło, które zostało zapalone w trakcie piątkowej sesji już tydzień wcześniej, przyniosło realizację scenariusza spadkowego. Najważniejsze indeksy w USA i Europie tym razem jak jeden mąż zakończyły tydzień na minusie (DJI -0,17%, SP500 -1,11%, NASDAQ -2,41%), DAX40 -1,04%; CAC40 -1,44%, FTSE100 -0,24%) i chociaż skala spadków nie jest szczególnie duża, to niepokój może wzbudzać wydźwięk świec utworzonych na wykresach tygodniowych. Większość ze wskazanych indeksów na interwale tygodniowym utworzyło formację świecową harami spadkowego. Miedź uznawana za papierek lakmusowy światowej gospodarki odnotowała trzeci spadkowy tydzień z rzędu (Cu -0,86%). Rodzime indeksy tak jak ich starsi koledzy z zachodniej Europy i zza oceanu również spadały (WIG -2,37%; WIG20 -3,05%; mWIG40 -0,99%; sWIG80 -1,06%).

264. tydzień Stref Popytu przyniósł 2 sygnały reakcji na strefę popytu Squabera, jednak z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR) żaden z sygnałów nie został wykorzystany do przeprowadzenia transakcji kupna. Wystrzał cen akcji Datawalk SA (DAT), który aktywował strefę popytu Squabera był niezwykle dynamiczny i możliwy poziom zajęcia pozycji praktycznie pokrywał się z poziomem Take profit. Sygnał na Auto Parter SA (APR) był trudny do wykorzystania, ponieważ ceny akcji wyznaczają historyczne maksima i najbliższy lokalny szczyt nie pozwalał na satysfakcjonujące umiejscowienie poziomu Take profit. Akcje Santander Bank Polska SA (SPL), z którymi rozpoczynaliśmy 264. tydzień Stref Popytu po ponad dwóch tygodniach opuściły portfel w wyniku realizacji poziomu Stop loss wynikającego z prowadzenia pozycji za pomocą wskaźnika ATR, co pozwoliło intratnie sprzedać akcje. W nadchodzący tydzień wchodzimy, posiadając wyłącznie pozycję gotówkową.

Poniedziałek 06.02.2023:

Sprzedaż akcji Santander Bank Polska SA (SPL). Zamknięcie pozycji na poziomie Stop loss wynikającym z prowadzenia pozycji po ATR. Transakcja przyniosła 1,43% zysku po 12 dniu.

Wtorek 07.02.2023:

Brak transakcji.

Środa 08.02.2023:

Brak transakcji.

Czwartek 09.02.2023:

Brak transakcji na akcjach Datawalk SA (DAT) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka.

Piątek 10.02.2023:

Brak transakcji na akcjach Auto Partner SA (APR) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka.

Stopa zwrotu z portfela – prosta, TWR, a może MWR (IRR)?

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 41 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów w tym tygodniu

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w tym tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży