Początek tygodnia przyniósł pokaźne spadki na rynku. Z tego względu z portfela na SL wyleciały Azoty (ATT), realizując stratę 3,3%. Nadeszły natomiast sygnały kupna na JSW, Echo (ECH) i Kętach (KTY). Wykorzystano tylko ten ostatni, zawierając transakcję z RR rzędu 2. Na JSW natomiast szukanie agresywnego wejścia i wyższego szczytu jako TP byłoby naiwne ze względu na panujący sentyment rynkowy. Na Echo sytuacja była czysta – zbyt niskie RR w okolicach 1. We wtorek odrzucono sygnał na XTB ze względu na zbyt niskie RR w okolicach 1.

W środę zaś nie skorzystano z alertu GPW – wygenerowano go zaraz przed odcięciem dywidendy rzędu 2,5 zł, a więc dla tego typu sygnału niemałej. Wybiłaby ona po odcięciu poziom SL. Gdyby jednak skorygować wszystkie ceny (docelowa na domknięcie luki dywidendowej, otwarcie, SL) o owe 2,5 zł, znaleźlibyśmy się w okolicach kolejnej, niższej strefy popytu i SL mieściłoby się w jej ramach. Tym samym poziom negacji musiałby być przeniesiony niżej, 1% poniżej tej strefy, a to wiązało się już z RR dla sygnału rzędu 1,1, a więc zbyt niskim. 

W piątek nadszedł sygnał na Kruku (KRU), który jednak odrzucono ze względu na zbyt niskie RR – cena znajdowała się dokładnie na ważnych historycznych oporach, tworzony przez wcześniejsze szczyty. Przesunięty poziom SL wybiły Kęty, które opuściły portfel z wynikiem 2,84%.

Vistal – upadek i powstanie (?)

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 43 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów za 183. tydzień

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w 183. tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży

ECH brak transakcji 19.07.2021

Skład portfela na 23.07.2021

KTY transakcja kupna 19.07.2021

JSW brak transakcji 19.07.2021

ATT transakcja sprzedaży 19.07.2021

XTB brak transakcji 20.07.2021

GPW brak transakcji 21.07.2021

KTY  transakcja sprzedaży 22.07.2021

KRU brak transakcji 23.07.2021