Action to dość zdywersyfikowana grupa kapitałowa, jednak koncentruje się głównie wokół rynku IT, należąc do segmentu hurtowników. Jest to przede wszystkim dystrybutor sprzętu IT i RTV/AGD/GSM.
Firma działa od 1991 r., od 2006 r. jest notowana na GPW. W skład grupy kapitałowej wchodzą:
- ACTION S.A. (jednostka dominująca) – spółka dystrybucyjna i zarządzająca grupą ,
- Action Europe GmbH w likwidacji (100% udziałów) – niemiecka spółka dystrybucyjna,
- SFERIS MARKETING Sp. z o.o. (dawna Action Games Lab S.A.) (40% udziałów) – usługi reklamowe. Wcześniej Action Games Lab miało zajmować się produkcją gier mobilnych, jak widać z pomysłu tego zrezygnowano.
- ACTIVEBRAND Sp. z o.o. (52% udziałów) – sprzedaż produktów zoologicznych,
- LAPADO Handelsgesellschaft GmbH w likwidacji (51% udziałów),
Notowania ACT z 21.04.2021
W 2019 ACTION połączyło się ze swoją spółką zależną ACTIONMED Sp. z o.o., która jest partnerem i dystrybutorem producentów rozwiązań dla medycyny, m.in. Siemens, DMS, Apelem, czy Stratos. Grupa kapitałowa posiada także portfolio marek własnych (do 2017 działały jako spółki zależne):
- Actina – producent komputerów i rozwiązań serwerowych.
- Activejet – producent materiałów eksploatacyjnych do drukarek, akcesoriów komputerowych, oświetlenia.
- Actis – producent ekonomicznych materiałów eksploatacyjnych do drukarek i oświetlenia.
- Sferis – sklep internetowy obecnie o szerokim asortymencie, wcześniej głównie IT.
- Gram.pl – portal internetowy i sklep dla graczy. Jeden z najstarszych w Polsce i dobrze ugruntowany.
bezpośrednio od producentów, ich lokalnych przedstawicielstw, innych dystrybutorów, autoryzowanych partnerów, a czasem od sklepów detalicznych. Następnie produkty te sprzedaje za pośrednictwem resellerów, eksportu, sprzedaży internetowej, sprzedaży korporacyjnej, sieci handlowych czy telekomów.
Nowa Strategia firmy zakłada:
- Wykorzystanie aktualnej sytuacji na rynku związanej z pandemią COVID-19, która to wzmacnia popyt na produkty oferowane przez Spółkę
- Wykorzystanie silnych filarów biznesowych wypracowanych podczas procesu restrukturyzacji.
- Action Bussines Center (kompleksowe wsparcie m.in. w zakresie serwerów i sieci, monitoringu wizyjnego czy automatyki budynków)
- Ecommerce Automation
- Consumer Product
- Rozwój portfolia produktowego w zakresie produktów wysokomarżowych, zgodnymi z bieżącymi trendami i innowacjami (źródło – sprawozdanie z działalności za 2020).
W 2016 roku spółka złożyła wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego, które rozpoczęło się od 1 sierpnia 2016. Spółka powody opisuje jako “kumulację niesprzyjających czynników zewnętrznych”. W 2017 stworzony nowy model biznesowy, a w 2018 zaczęto realizować plan restrukturyzacyjny. Kolejny rok to wypracowanie układu z wierzycielami, a w grudniu 2020 spółka otrzymała prawomocne zatwierdzenie układu, które zakończyło ponad cztery lata sanacji (źródło).
Spółka co prawda zostawia stopniowo ten temat za sobą, jednak niedokończone kwestie z przeszłości wciąż wypływają. Action być może będzie można wskazywać jako wzorcowy przykład spółki, gdzie sanacja rzeczywiście się powiodła – dość spojrzeć na wykres notowań akcji ACT, które ożywiły się w 2020 roku, a w kolejnym jeszcze przyspieszyły. Twardych dowodów natomiast dostarcza raport finansowy za 2020 rok…
Interesuje Cię dalsza historia?
Niezbędne informacje o obecnym stanie Action poznasz z naszego komentarza zespołu dla użytkowników Premium. Czy sanacja się powiodła? Jak wyglądają nowe wyniki finansowe? Czy mają potencjał do dalszego wzrostu?