O spółce

MODECOM to czołowy producent komponentów oraz akcesoriów komputerowych. Firma założona została w 1999 roku w Polsce na bazie wiodącej firmy projektującej i produkującej obudowy komputerowe. W roku 2001 MODECOM wybudowała nową fabrykę w Chinach. Od 2003 roku firma rozpoczęła produkcję zestawów głośnikowych, następnie urządzeń sieciowych oraz całej gamy różnych peryferii komputerowych. Od roku 2007 pojawiły się w ofercie firmy notebooki, nawigacje, torby i plecaki do notebooków, futerały, czytniki kart i karty pamięci. W roku 2009 firma zmieniła formę prawną i przekształciła się w Spółkę Akcyjną. Dynamiczny rozwój w ostatnich latach przyczynił się także do otwarcia spółki zależnej na terenie Węgier MODECOM KFT oraz do utworzenia nowej gałęzi działalności firmy związanej z wdrażaniem i sprzedażą systemów informatycznych. Dział Projektów i Wdrożeń IT, przekształcony następnie w MODECOM IT jest dużym i w pełni samodzielnym departamentem firmy.

Następne lata spółka poświęciła na umacnianie pozycji rynkowej, ale też zgodnie z wymogami rynku rozpoczęła poszerzanie oferty o nowe produkty. Wprowadzone zostały liczne grupy towarowe takie jak: klawiatury, myszy, głośniki do komputerów, a ostatnio mikrokomputery (MODECOM FreePC) czy też okulary VR. Obecnie producent posiada w swojej ofercie ponad 600 modeli urządzeń. Spółka jest obecna na wszystkich najważniejszych targach komputerowych na świecie. W III kwartale 2016 roku w siedzibie spółki odbyła się wizyta partnera z Chile, z którym ustalono strategię działania na rynkach Ameryki Południowej. MODECOM od stycznia 2012 roku jest notowana na rynku NewConnect.

Akcjonariat

Głównymi akcjonariuszami spółki na chwilę obecną jest Modecom Cyprus Ltd. (66.57%) i Modecom Hong Kong Ltd. (22.18%). Na stronie głównej firmy można przeczytać, że kontrolę nad tymi podmiotami sprawuje Jakub Łozowski (założyciel spółki). Free float wynosi zaledwie 11.25%.

Akcjonariat

Wyniki finansowe

Spółka MODECOM za III kwartały 2016 roku osiągnęła przychody ze sprzedaży w wysokości 148.18 mln zł co stanowi 11,6 % wzrost w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego, gdzie wartość ta wyniosła 132.74 mln zł. Należy również zwrócić uwagę, że w ostatnich latach to właśnie IV kwartał był najlepszym pod względem przychodów. Jeśli ta tendencja zostanie zachowana to 2016 rok będzie najlepszym rokiem dla spółki pod względem przychodów.

Przychody

W trzecim kwartale 2016 roku spółka osiągnęła zysk netto w kwocie 1.22 mln zł, co stanowi wzrost o 31.1% w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego, gdzie wartość ta wyniosła 932 tys. zł. W publikowanych sprawozdaniach finansowych Zarząd MODECOM S.A. wskazuje, że głównymi czynnikami determinującymi stałą poprawę wyników finansowych jest ekspansywna sprzedaż oraz ciągłe rozwijanie kanałów dystrybucji Spółki i jej oferty asortymentowej.

Zysk netto

WSKAŹNIKI WARTOŚCI RYNKOWEJ

C/Z  (cena do zysku) = 3.04

C/ZO  (cena do zysku operacyjnego) = 1.82

C/WK (cena do wartości księgowej) = 0.68

ROE (stopa zwrotu z kapitału własnego) = 16.31%

ROA (wskaźnik rentowności aktywów) = 5.15%

Kapitalizacja = 17.70 mln zł

Powyższe wskaźniki finansowe oraz niska kapitalizacja wskazują na spore niedowartościowanie akcji MODECOM na rynku NewConnect.

Wśród słabych stron MODECOM S.A. wymienić należy jej stosunkowo wysoki poziom zadłużenia (działalność spółki w znacznym stopniu finansowana jest kredytami bankowymi). Na dzień sporządzenia raportu okresowego za III kwartał 2016 roku zobowiązania ogółem spółki były ponad dwukrotnie wyższe niż jej kapitał własny.

Podsumowanie:

Spółka MODECOM swój debiut na rynku NewConnect miała w styczniu 2012 roku. Od tego czasu mocno się rozwija i zdobywa nowe rynki zbytu dla swoich produktów. Bardzo niskie wskaźniki finansowe (C/WK, C/ZO, C/Z) świadczą o sporym niedowartościowaniu akcji tej spółki. 2016 rok może się okazać rekordowy pod względem osiągniętych przychodów. Wycena porównawcza wg portalu biznesradar.pl wynosi na obecną chwilę +448.88%! Należy również dodać, że spółka MODECOM należy do prestiżowego indeksu NewConnect Focus i systematycznie r/r wypłaca dywidendę (2014 r. – 2.11 zł/akcje, 2015 r. – 0.33 zł/akcje, 2016 r. – 0.58 zł/akcje). Największym minusem spółki jest zaś wysoki poziom zadłużenia.