One More Level jest studiem deweloperskim z branży gamingowej, które jak dotychczas zajmowało się produkcją pomniejszych gier z segmentu tzw. indyków – od angielskiego “independent”, tj. gier tworzonych niezależnie z relatywnie niewielkimi środkami. Studio istnieje od 2014 roku i obecnie (listopad 2020) zatrudnia około 30 osób, siedziba mieści się w Krakowie (źródło). Studio, którego notowania sięgają połowy 2018 roku, ma za sobą ciekawe przemiany. OML w obecnym kształcie powstało w 2018 roku na drodze przejęcia studia deweloperskiego przez notowaną wtedy na NewConnect spółką z branży medycyny estetycznej – Laser-Med. Doszło zatem do nie lada zmiany profilu działalności Laser-Medu: to na niego przeniesiono cały majątek ówczesnego One More Level oraz przemianowano firmę. W ten też sposób OML niejako “znalazło się” na NewConnect (źródło).

Notowania OML z 10.11.2020

OML tworzy gry na platformy PC, Xbox, Playstation oraz Nintendo. Do czasu stworzenia Ghostrunnera studio zajmowało się produkcją relatywnie prostych gier, obejmują one produkcje, jak Deadlings czy Warlocks vs Shadows. Pierwszą, większą produkcją było wydane w 2018 roku God’s Trigger – strzelanka w rzucie izometrycznym 3D. Recenzje tych gier były przyzwoite, jednak niewiele więcej o nich można powiedzieć, niczym szczególnym się nie wyróżniały. 

Należy przyznać, że skok wielkościowy przy produkcji Ghostrunnera był dla studia znaczny i ze względu na relatywnie niewielkie portfolio prostszych gier był on w najlepszym wypadku ryzykowny. Ghostrunner jest grą opierającą się na walce z perspektywy pierwszoosobowej, z kluczową właściwością swobody ruchów postaci w trzech wymiarach. W takich kategoriach studio doświadczenia nie miało. Przy produkcji zatem zdecydowano się na kooperację z dwoma innymi podmiotami: Apogee Software Ltd (znane jako 3D Realms) oraz Slipgate Ironworks ApS. Te pierwsze jest studiem z ponad trzydziestoletnim doświadczeniem i dużą renomą w środowisku (chociażby legendarne gry Wolfenstein 3D, Duke Nukem 3D, czy Max Payne). Współpraca zatem była szczególnie cenna ze względu na doświadczenie w produkcji tytułów z perspektywy pierwszoosobowej i gatunku strzelanek. Slipgate z kolei od dłuższego czasu współpracuje z 3D Realms i udziela wsparcia m.in. w zakresie projektowania poziomów czy efektów wizualnych (źródło). 

Bez tych dwóch podmiotów można oceniać, że tworzenie Ghostrunnera byłoby co najmniej ryzykowne z punktu widzenia studia nieposiadającego w portfolio podobnych tytułów. Podział obowiązków był tu następujący: OML i Slipgate byli producentami gry, zaś All in Games! (o którym dalej) oraz 3D Realms zajmowały się marketingiem i dystrybucją (źródło). Kluczową informacją jest, że ani 3D Realms, ani Slipgate nie partycypują w zyskach ze sprzedaży gry, czyli za wykonaną pracę otrzymały umówioną sumę i na tym się kończy. Z perspektywy OML jest to dobra informacja, jako że większy procent przychodów pozostaje do podziału dla studia. W zyskach jednak partycypuje dwójka wydawców, czyli All In Games oraz 505 Games (źródło).

Zrzut z Ghostrunner / Źródło: One More Level, All in! Games materiały prasowe

All in! Games również jest spółką publiczną, notowana jest na GPW i również ma za sobą ciekawe przekształcenia. Połową 2020 roku oficjalnie zakończony został proces połączenia z spółką Setanta ASI. Ta ostatnia była grupą kapitałową, która zgodnie z założeniami koncentrowała się na: projektach globalnych, projektach lokalnych oraz nieruchomościach. W wyniku połączenia cały majątek All in! Games przeniesiono na Setantę, a ta zmieniła nazwę na spółkę, którą przejęła (źródło, źródło). Mamy zatem tu lustrzany przykład analogicznej zmiany profilu działalności. Spółki te łączy osoba Januarego Ciszewskiego – był on prezesem Setanty (źródło), pozostaje akcjonariuszem większościowym All in! Games, był prezesem Laser-Med (źródło), jest akcjonariuszem większościowym One More Level. Co więcej, w All in! Games członkiem rady nadzorczej jest Artur Górski, jednocześnie akcjonariusz większościowy One More Level, wcześniej akcjonariusz większościowy i członek rady nadzorczej Setanty (źródło) oraz akcjonariusz większościowy Laser-Medu (źródło). Między deweloperem One More Level, a wydawnictwem All in! Games istnieją zatem powiązania personalne i można domniemywać, że rozwój tych spółek będzie wspólny pod względem wzajemnego celu, jakim jest ugruntowanie pozycji w branży gamingowej. Warto dodać, że All in! Games stało się także wydawcą Chernobylite – kolejnej wyczekiwanej gry od polskiego The Farm 51 (źródło).

Współwydawcą gry jest włoska firma 505 Games. Była to bardzo dobrze nastrajająca informacja przed premierą gry – 505 jest doświadczonym wydawcą z portfolio dobrze znanych w światku gamingowych tytułów, jak Don’t Starve czy Death Stranding (premiera tego ostatniego była dużym wydarzeniem, źródło). Sam Ghostrunner dobrze wpisał się ze swoją premierą w panujący klimat w gamingu. Okres przed premierą Cyberpunka 2077 od CD Projektu stał klimatami… cyberpunkowymi, do których Ghostrunner bezpośrednio się odnosi. Wydanie gry zatem w okresie bezpośrednio przed premierą produktu CDR, potem kolejne przesunięcie Cyberpunka, działały na korzyść sprzedaży dzieła OML. Ostatecznie recenzje wskazały mimo pewnych ograniczeń na bardzo solidny produkt, odnośniki do niektórych z nich: link, link, link, link, link.

Interesuje Cię dalsza historia?

Komplet informacji o One More Level, jego branży oraz najnowszej grze – Ghostrunnerze, poznasz z naszego komentarza zespołu dla użytkowników Premium. Przedstawiamy w nim również szeroko tło fundamentalne i techniczne spółki, a także przydatne tricki do oceny gier.