Prawa do akcji powstają podczas emisji akcji i są papierem wartościowym, który zastępuje prawa majątkowe (akcje) w czasie, gdy nie zostały one jeszcze dopuszczone do obrotu. W celu skrócenia do minimum tak zwanego “martwego” dla inwestorów okresu oczekiwania na pierwszy dzień notowań akcji nowej emisji, emitent może (nie musi) wprowadzić na ten czas do obrotu prawa do akcji.
Tak zwanym okresem martwym jest czas, gdy dla ważności emisji wymagane jest jej zarejestrowanie przez sąd rejestrowy oraz podwyższenie kapitału zakładowego spółki. Po zapisie na akcje i zapłaceniu za nie, mogą zostać uruchomione notowania praw do akcji po rejestracji podwyższenia kapitału zakładowego przez sąd. Prawa do akcji stają się akcjami i są standardowo notowane. Jeżeli spółka była wcześniej notowana na rynku lub podczas emisji sprzedawane były nowe i stare akcje, to możliwe jest równoległe notowanie akcji i praw do akcji. Każdego roku przynajmniej kilka spółek decyduje się na notowanie praw do akcji, zanim sąd zarejestruje podwyższenie kapitału zakładowego i nim akcje zostaną dopuszczone do obrotu. Prawa do akcji notowane są zazwyczaj kilka procent taniej niż akcje tego samego przedsiębiorstwa. Korelacja jest jednak niemal 1 do 1.
Notowania praw do akcji (niebieskie) oraz akcji (pomarańczowe) Selvity.
Powodem niższej wyceny praw do akcji jest ryzyko prawne związane z możliwym przedłużającym się procesem oraz fakt, że prawa do akcji nie posiadają przywilejów związanych z akcjami. Często dużo większe dyskonto notowań praw do akcji związane jest jednak z dużo niższą płynnością i mniejszym zainteresowaniem oraz niewiedzą inwestorów. Na GPW znane są przypadki, gdy prawa do akcji notowane były nawet kilkanaście procent niżej niż akcje. Przypadki tego typu obserwowane były podczas emisji akcji Unimot czy Gaming Factory. Prawami do akcji można normalnie handlować w sposób analogiczny do akcji na GPW.
To co najważniejsze:
- Prawa do akcji są czasowym substytutem akcji.
- Notowania są silnie skorelowane z akcjami, jednak ceny praw do akcji zazwyczaj są nieco niższe.
- Prawa do akcji występują często przy IPO. Jeżeli w wyniku IPO sprzedawano stare akcje i emitowano nowe, równolegle mogą trwać notowania akcji oraz praw do akcji.
- Prawa do akcji po zarejestrowaniu podwyższenia kapitału zakładowego i dopuszczeniu akcji do obrotu będą notowane jako zwykłe akcje – przestają zatem istnieć.
Nie mogłeś być z nami? - zobacz nagrania naszych rozmów!
Konferencja Squaber InvestDay 2024 nakierowana była w ogromnej mierze na poszerzanie wiedzy i pozyskanie wartościowych informacji na temat najgorętszych obecnie spółek giełdowych. Zapraszając przedstawicieli i prezesów chcieliśmy dotrzeć tam, gdzie informacje są najpełniejsze i najbardziej wiarygodne - do źródła - mając jednocześnie możliwość wraz z uczestnikami zadać pytania osobiście. Dlatego dyskusje i rozmowy z naszymi gośćmi stanowią ogromną wartość tego wydarzenia, którą pragniemy się podzielić z Inwestorami oraz Klientami Squabera Premium.
-
Szukasz dobrych spółek do swojego portfela?
-
Chcesz wzorem Warrena Buffeta poznać firmę od środka - najpierw poznając ludzi, którzy nią kierują oraz ich podejście do biznesu?
-
Interesują Cię plany, wyzwania, perspektywy oraz największe trudności, z którymi zmagają się najciekawsze obecnie spółki giełdowe?
-
Chcesz wiarygodnych informacji prosto u źródła?
-
Nie mogłeś/mogłaś być z nami na żywo podczas Squaber InvestDay 2024?
Teraz możesz uzyskać dostęp do tej wiedzy oraz wszystkich przeprowadzonych rozmów z przedstawicielami spółek: Creotech S.A., Columbus Energy S.A., yarrl S.A., GK Kęty S.A. oraz EC Będzin S.A.