Dziś rano poznaliśmy wyniki spółki PKN Orlen za pierwsze półrocze tego roku. Raport nie przyniósł wiele pozytywów, co ma swoje potwierdzenie w przychodach ze sprzedaży, które spadły o 9 mld złotych względem analogicznego okres w roku 2015. Przełożyło się to na spadek zysku do 1,94 mld zł.

Niskie ceny ropy głównym winowajcą

Podstawowym powodem spadku przychodów i zysku PKN Orlen są oczywiście niskie ceny ropy naftowej, które w lutym tego roku osiągnęły długoterminowe minima poniżej 30 dolarów za baryłkę. Wydaje się obecnie, że cena ustabilizuje się w rejonie 40 – 50 dolarów.

OILWTIDaily

Jeżeli chodzi o sytuację stricte techniczną na wykresie analizowanej spółki, możemy zobaczyć niezdecydowanie. Reakcja na publikację raportu nie była zbyt dynamiczna głównie z powodu tego, że inwestorzy spodziewali się takiego scenariusza.

PKN Orlen

W przypadku kontynuacji spadków oczekuję dotarcia ceny przynajmniej w okolice strefy popytowej zlokalizowanej w rejonie cenowym 59 zł. Z drugiej strony strona popytowa pierwsze problemy powinna napotkać w rejonie 69 zł za akcje.

Chcesz handlować z prowizją 0%? Zobacz co przygotowaliśmy dla Ciebie przy współpracy z Aliorem!