Słaby debiut JSW

Mniej więcej 5 lat temu, dokładnie 6 Lipca 2011 roku na giełdzie zadebiutowało JSW, czyli firma z branży węglowej. Od tego momentu kurs akcji spółki zaliczył około 90% przecenę spadając z rejonów 95 zł do widocznych na początku bieżącego roku okolic 9 zł za akcję. Aktualnie jednak sektor kopalni węgla ponownie wraca na usta inwestorów a to głównie za sprawą wzrostów zapoczątkowanych w styczniu. Od tego momentu akcje JSW zyskały na wartości około 150% natomiast druga największa polska spółka z branży górniczej czyli Bogdanka wzrosła o mniej więcej 75%. Jeśli chodzi o Bogdankę to więcej na jej temat znajdziecie w mojej ostatniej analizie dostępnej tutaj.

70% wydobycia JSW to koks

W tym wpisie chciałbym się jednak skupić na JSW. Zacznijmy od sprawy kluczowej czyli powodu przez który notowania spółki zaliczyły tak dynamiczną przecenę na przestrzeni ostatnich lat. Potencjalnych przyczyn, które można tutaj wymienić jest na prawdę sporo, ja jednak chciałbym się skupić na moim zdaniem najważniejszej kwestii, czyli indeksie cen stali. Jeśli uważnie śledzicie naszego bloga zapewne natrafiliście już na wideo Michała Palaczyka dotyczące właśnie tematu JSW i Bogdanki. Jeśli nie polecam zaznajomić się z ta treścią. Najistotniejszą rzeczą, która należy wyciągnąć z nagrania jest fakt, że prawie 70% wydobycia JSW to węgiel koksowy, który jest niezbędny przy produkcji stali.

JSW_Produkcja_wegla_20160725

Odbicie cen stali napędzi wzrosty JSW?

W tym momencie warto więc spojrzeć na wykres indeksu cen stali. Jak widzimy jeden z dwóch historycznych szczytów na jego notowaniach przypada na marzec 2011 roku. Nie trudno więc powiązać dynamiczna przecenę tego surowca zapoczątkowaną 3 miesiące przed debiutem JSW na giełdzie własnie z notowaniami tej spółki. To co należy jednak podkreślić to odbicie widoczne na indeksie zapoczątkowane w marcu bieżącego roku. Taka sytuacja powinna być niewątpliwie motorem napędowym dla notowań spółki a zapoczątkowany obecnie trend może ponownie doprowadzić do wzrostu indeksu cen stali w rejony 2600.

JSW_Ceny_stali_20160725

Technicznie o samym JSW

Naturalnie ostatnim aspektem na jaki warto zwrócić uwagę jest sam wykres Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Patrząc na notowania widzimy, że obecny ruch wzrostowy jest największa zwyżką od 2013 roku. Co ciekawe cena zbliża się obecnie do ważnego oporu wypadającego w rejonach 25.00 zł., który biorąc pod uwagę szerszy kontekst jest jedynym poziomem, który może zatrzymać notowania. Jeśli więc zostanie on przebity widoczna na minimach formacja spodka może odwrócić bardzo silny trend wzrostowy co pokrywało by się z możliwymi wzrostami na indeksie cen stali.

JSW_20160725