Notowania na Giełdzie Papierów Wartościowych należały dziś do europejskiej czołówki. Indeks WIG20 został wyprzedzony tylko przez główny indeks giełdy tureckiej, który to odrabiał straty po zeszłotygodniowym zamachu stanu. Dobre nastroje w Warszawie to w sporej mierze wpływ optymizmu płynący z zagranicznych giełd. Główny amerykański indeks S&P 500 zamknął miniony tydzień na poziomie 2175 pkt. co oznacza rekord wszech czasów.

Od samego początku handlu WIG 20 poszybował w górę ustanawiając tuż przed godziną 11.00 dzienne maxima na poziomie 1819 pkt. Wszytko to niestety odbyło się przy mizernych obrotach, które wyniosły na tą godzinę niewiele ponad 90 mln zł.  Ruch ten odbył  się więc nie za sprawą ponadprzeciętnej aktywności kupujących, ale cofającej się wyżej podaży. Po zatrzymaniu porannego wyskoku na nowe maksima prowadzonego w ostatnim czasie ruchu, indeks WIG20 oscylował przez resztę sesji w zakresie 5-6 punktów. Ostatecznie polski indeks blue chip zamknął się na poziomie 1815 pkt. co oznacza wzrost o +1.21% w stosunku do piątkowego zamknięcia. Obroty na dzisiejszej sesji wyniosły jedynie 525 mln zł. Największy wpływ na pozytywny wynik indeksu WIG20 miał PZU, który podrożał dziś o 3,4o%.  Popyt na tej spółce podejmował walkę o powrót nad opór na poziomie 30 zł, czyli rejonu styczniowego dołka, co ostatecznie zakończyło się powodzeniem. Na drugim biegunie największą dzienną zmianę zanotował Tauron (-1,32%).

Swoją aktywnością na GPW nadrabiała druga i trzecia linia  walorów. Oznacza to, że polscy inwestorzy nadal są zainteresowani kupnem małych i średnich spółek. Indeks MWIG40 wzrósł na zakończenie sesji o +0.89% znacząco zbliżając się do psychologicznego poziomu zlokalizowanego przy 3600 pkt. Natomiast indeks SWIG80 zanotował wzrost o +0.51% kończąc dzień na poziomie 13500 pkt. Biorąc jednak pod uwagę skalę wzrostu popularnych MiŚiów w ostatnich kilkunastu dniach, można się spodziewać krótkoterminowego wykupienia.

Na dzisiejszej sesji miał również miejsce udany debiut spółki JWA na rynku NewConnect. Kurs akcji wzrósł w pierwszym dniu notowań  o 60,58 % do 2,20 zł. JWA “oferuje usługi w zakresie projektowania oraz budowania dedykowanych rozwiązań IT, a także świadczenia usług informatycznych, obejmujących wsparcie, wdrożenie i utrzymanie serwisów i aplikacji.” (PAP)

Dzisiejszy kalendarz  nie obfitował w żadne interesujące dane makroekonomiczne. Warto jednak w tym momencie przypomnieć, że bieżący tydzień należy do banków centralnych. W środę poznamy decyzją dotyczącą stóp procentowych w USA, natomiast w piątek uwaga rynków zostanie skupiona na decyzji Banku Japonii.