To co wczoraj dla większości było wręcz nieprawdopodobne, dziś powoli staje się faktem. Jak informuje BBC zwolennicy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej mają już ponad 1,1 mln głosów przewagi nad przeciwnikami Brexitu.

Co Brexit oznacza dla inwestorów?

Po pierwsze warto zwrócić uwagę na zachowanie funta, który z minuty na minute traci na wartości. Obecnie w stosunku do dolara spadł już o ponad 10%i znajduje się w stosunku do niego najniżej od (UWAGA!) lat 90 ubiegłego wieku. Jeśli chodzi o naszą polska złotówkę to umacnia się ona jedynie do funta szterlinga, jeśli chodzi natomiast o inne najważniejsze waluty pikuje w dół tracąc min. do dolara amerykańskiego i franka szwajcarskiego już ponad 6% (Frankowicze po raz kolejny rwą sobie włosy z głowy?)
Brexit GPW GBPUSD

A co z giełdą?

Brexit portfel GPW

Jak pisze PAP Biznes Europejskie rynki (bo te najbardziej nas interesują) mogą stracić w dniu dzisiejszym od 15-20%. Jeśli chodzi o nasz parkiet nie sądzę by przecena była aż tak gwałtowna (szczególnie biorą pod uwagę, że jesteśmy już na prawdę nisko) jednak spadek w okolicach 5-10% jest bardzo realny. Warto więc obserwować zachowanie inwestorów tuż po otwarciu giełdy i szukać spółek, które pomimo tej decyzji utrzymują stabilny poziom kursu (o ile takowe w ogóle będą :))

Jak wygląda mój portfel przed otwarciem giełdy?

Jeśli chodzi o mnie to jestem w dniu dzisiejszym całkowicie spokojny o mój portfel, a to głównie za sprawą podjętej wczoraj decyzji o odsprzedaniu posiadanych akcji w związku z ewentualnym widmem Brexitu. Głównymi przesłankami za takim rozwiązaniem było spore ryzyko związane z ewentualnym Brexitem (min. ucieczka kapitału od rynków akcyjnych jak i EM) oraz niewielka nagroda związana z Bremain (spodziewałem się tylko nieznacznego wzrostu parkietów w razie pozostania).

[sc name=”register”]

Inne potencjalne konsekwencje związane z Brexitem

Na końcu chciałbym zwrócić uwagę na pozostałe, bardziej długoterminowe konsekwencje związane z Brexitem. W mojej opinii rynki mogą bowiem bardzo szybko dostosować się do obecnej sytuacji. Jeśli chodzi o inne skutki to mogą one z kolei mieć charakter długoterminowy. Zaliczam do nich:

  • Większe prawdopodobieństwo rozpadu Unii Europejskiej
  • silne wyhamowanie wzrostu gospodarczego (kryzys) w Europie
  • odłożenie przez FED podwyżek stóp procentowych w USA na wiele miesięcy
  • możliwość podziału Zjednoczonego Królestwa.
  • kolejne referenda ws. pozostania innych krajów w Unii Europejskiej czy tez Strefie Euro

Irlandia Brexit

Już teraz mówi się o tym, że Irlandia Północna chciała pozostać w UE.

BĄDŹ ZAWSZE NA BIEŻĄCO Z NOWOŚCIAMI NA GPW!

Stając się użytkownikiem Squabera zapewniasz sobie dostęp do szerokiej darmowej bazy wiedzy oraz najświeższych informacji o innowacyjnych rozwiązaniach na rynku. Nie czekaj!