WIG20 notuje kolejną z rzędu świetną sesję. Jego kurs na zamknięciu okazał się o 1,7% wyższy niż wczoraj i aż o 7,5 procent wyższy niż jeszcze przed tygodniem! Jest to bardzo dobry wynik, szczególnie biorąc pod uwagę odbywające się dzisiaj w Wielkiej Brytanii referendum dotyczące jej członkostwa w Unii Europejskiej.

Fala wzrostów przelała się przez niemal całą Europę. Do wyjątków należał jedynie parkiet Kijowie, choć i tam spadki nie były znaczące. WIG20 nie tylko pobił dzisiaj swoich rówieśników – czeski PX wzrósł o około 0,4%, a węgiersku BUX o 0,6% – ale także najważniejsze indeksy Europy i dosłownie wszystkie inne parkiety na kontynencie, za wyjątkiem najlepszego dzisiaj FTSE MIB z Włoch (+2,7%) i SAX ze Słowacji (+1,8%).

Cała sesja była dzisiaj zresztą szczególna – choć Brytyjczycy decydują o losach Europy, inwestorzy pozwolili sobie na ogromną dozę optymizmu. Być może doprowadziły do tego ostatnie, opublikowane dziś sondaże, które wskazały przewagę euroentuzjastów. Wciąż jednak są to tylko sondaże – ostateczne wyniki referendum będą znane dopiero jutro wcześnie rano, choć na wyniki exit poll przyjdzie nam czekać jedynie do 23:00 (naszego czasu) dzisiejszego wieczora, kiedy zamknięte zostaną urny, a głosowanie dobiegnie końca.

W razie pozytywnego wyniku referendum, a na takie, jak widać, liczą dzisiaj inwestorzy, WIG20 powinien otworzyć się jutro silną luką wzrostową. Oprócz pozytywnych czynników wewnętrznych pchać go będą w górę bardzo pozytywne, bliskie euforii nastroje. Kwestia Brexitu jest bowiem bardzo silnym czynnikiem ryzyka na inwestycyjnym środowisku, który do tej pory silnie przekładał się na wyceny wielu aktywów. Kiedy ten czynnik zniknie z horyzontu, inwestorzy nie tylko będą mogli wrócić do faktycznej wyceny fundamentów, ale i będą musieli na nowo dostosować swoją ekspozycję na ryzykowne aktywa (takie jak akcje, szczególnie polskie), co z pewnością wypchnie ich wyceny w górę.

BĄDŹ ZAWSZE NA BIEŻĄCO Z NOWOŚCIAMI NA GPW!

Stając się użytkownikiem Squabera zapewniasz sobie dostęp do szerokiej darmowej bazy wiedzy oraz najświeższych informacji o innowacyjnych rozwiązaniach na rynku. Nie czekaj!