Najbardziej popularną i charakterystyczną formacją jednoświecową odwrócenia trendu wzrostowego (zapowiadającą spadki) jest formacja Spadającej Gwiazdy. Budowa tej świecy jest identyczna jak formacja Odwróconego Młota jednak różnica jest taka, że pojawia się po wzrostach.

Spadająca gwiazda – budowa i charakterystyka

spadajaca-gwiazda-schemat
Formacja Spadającej Gwiazdy

Spadająca gwiazda posiada długi górny cień, niewielki korpus (biały bądź czarny) oraz niewielki dolny cień lub jego brak. Cień górny powinien być większy od korpusu od 2 do 3 razy. Natomiast cień dolny, jak już występuje, nie może być większy niż korpus (lub nie może zajmować więcej niż 20% całości świecy). Formacja ta sygnalizuje spadki po trendzie wzrostowym.

Sprawdź naszą aplikację Squaber

Inwestuj razem ze Squaberem.
Wszystko co potrzebujesz jest w jednym miejscu!

Spadająca gwiazda – psychologiczny aspekt

Wydźwięk formacji jest bardzo wyraźny. Występuje po wzroście (najlepiej jak poprzedzająca ją świeca ma długi, biały korpus) i jest oznaką nagłego osłabienia siły popytu. Nie bez powodu byki odpuściły, widocznie miejsce, w które dotarła cena było poziomem realizacji zysków po długim trendzie wzrostowym. Inwestorzy zamykając część pozycji powodują, że rynek się odwraca. Będąc osobą, która ma długą pozycję dostaje się jasny sygnał o tym, aby zabezpieczyć swoje zyski, bo rynek dotarł do istotnego poziomu oporu. Takie myślenie powoduje lawinowe zamykanie pozycji oraz otwieranie przeciwstawnych, skutek jest natychmiastowy. Przeważnie po pojawieniu się Spadającej Gwiazdy rynek po prostu spada. Kiedy korpus spadającej gwiazdy jest czarny jeszcze bardziej działa na wyobraźnię inwestorów (widać, że podaż przejęła kontrolę w tym okresie jaki reprezentuje świeca). Widać większą skuteczność czarnych Spadających Gwiazd aniżeli białych.

Wykorzystanie formacji Spadającej Gwiazdy

Formacja Spadająca Gwiazda jest jednoświecową formacją dlatego wymaga potwierdzenia, jednak często zdarza się, że następujący ruch po Spadającej Gwieździe jest bardzo dynamiczny. Diametralnie zmniejsza to atrakcyjność sygnału po potwierdzeniu. Jednocześnie jest to wyraźny sygnał zatrzymania wzrostów, jeżeli doda się do tego historycznie istotny opór lub inne czynniki techniczne, można próbować wykorzystać sygnał zaraz po pojawieniu się Spadającej Gwiazdy. Stop loss powinien zostać ustawiony powyżej górnego cienia. Spadająca Gwiazda może być również częścią innej formacji wieloświecowej – np. formacja Gwiazdy Wieczornej bądź Harami Spadkowe, oczywiście potęgując sygnał sprzedaży. Nie mnie jednak zawsze należy się liczyć z taką możliwością, że strona kupująca nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa i Spadająca Gwiazda była jedynie przystankiem przed dalszym wzrostem.

spadajaca-gwiazda-eurusd-h1
Spadająca Gwiazda, EUR/USD

Spadająca gwiazda na przykładzie EURUSD i GBPJPY

Na rysunku 2 przedstawiono przykłady Spadającej Gwiazdy na parze walutowej EUR/USD (Kurs euro do dolara amerykańskiego) , natomiast na rysunku 3 na parze GBP/JPY. Na obu rysunkach widać, że pomimo dominującego trendu wzrostowego, Spadające Gwiazdy dawały sygnały skuteczne do korekt. Co jest bardzo cenną informacją. Nie warto czasami trzymać pozycji kiedy nadchodzi korekta. Najlepiej zamknąć pozycję na szczycie i otworzyć po korekcie ponownie. Spadające Gwiazdy pomagają w uchwyceniu szczytów, zwłaszcza, gdy połączy się je z liniami trendu czy innymi metodami analizy technicznej.

spadajaca-gwiazda-gbpjpy-h4
Spadająca Gwiazda, GBP/JPY

Spadająca gwiazda na przykładzie EURUSD

Rysunek 4 ukazuje, jak dynamiczny potrafi być spadek po formacji Spadającej Gwiazdy gdy pojawi się ona w ważnym miejscu (w tym przypadku na linii trendu).  Dzięki temu, że Spadająca Gwiazda była już trzecią świecą z długim cieniem pod rząd oraz potwierdzała zauważenie linii trendu, można było nie czekać na potwierdzenie w postaci kolejnej spadkowej świecy. Jest to zawsze dylemat w przypadku stosowania świec japońskich, czy czekać na potwierdzenie czy też wejść na rynek wcześniej licząc na większy zysk. W pewnych momentach widać, że rynek chce iść w konkretnym kierunku i nie ma sensu czekanie na kolejne świece. Natomiast jest to kwestia doświadczenia i obycia z rynkiem.

spadajaca-gwiazda-eurusd-m30-250811
Spadająca Gwiazda oraz linia trendu, EUR/USD

Spadająca Gwiazda na przykładzie NZDUSD

Ostatni przykład (rysunek 5) przedstawia połączenie zniesienia zewnętrznego Fibonacciego ze Spadającą Gwiazdą na parze walutowej NZD/USD. Dodatkowym potwierdzeniem jest wskaźnik RSI, który w momencie ukształtowania się formacji znajdował się ponad poziomem 70 (poziomem wykupienia).

spadajaca-gwiazda-nzdusd-m30
Spadająca Gwiazda, Fibonacci oraz RSI, NZD/USD

Tego typu sytuacje są najbardziej pożądane na rynku. Poziom Fibonacciego wyznaczył miejsce (poziom 1.618 jest najważniejszym zniesieniem zewnętrznym). Świeca pokazała, że inwestorzy dostrzegli ten poziom (de facto na wykresie skupiły się aż cztery formacje Spadającej Gwiazdy pod rząd). Natomiast wskaźnik pokazał, że wszystko to dzieje się już na wykupieniu rynku, czyli istnieje duże prawdopodobieństwo, że kończy się siła popytu. Spadek po tym sygnale nie był dynamiczny, ale bardzo trwały. Rynek zniżkował nieprzerwanie blisko 200 pipsów.

Sprawdź naszą aplikację Squaber

Inwestuj razem ze Squaberem.
Wszystko co potrzebujesz jest w jednym miejscu!