Rynki zagraniczne
W Stanach Zjednoczonych byliśmy świadkami powrotu do spadków. Prawie wszystkie główne indeksy USA zamknęły się na minusie w ujęciu tygodniowym. (DJI -2,62%; SP500 -1,45%; NASDAQ -2,56%; RUT +1,13%). Pozytywny sentyment odwiedził natomiast europejski parkiet (DAX40 +4,11%; CAC40 +2,55%; FTSE100 +4,09%).
Polski Parkiet
Polski rynek akcji, podobnie do europejskich parkietów, zakończył tydzień w pozytywnych nastrojach. Wszystkie indeksy zakończyły tydzień na dużym minusie. Najgorzej radził sobie indeks małych spółek (WIG +4,44%; WIG20 +4,52%; mWIG40 +4,48%; sWIG80 +1,26%). Polski złoty umocnił się względem dolara (USD/PLN -1,00%) i euro (EUR/PLN -0,23%). Bieżąca analiza polskiego złotego znajduje się w najnowszym materiale Otwarcie Tygodnia – link do materiału.
Podsumowanie 378. tygodnia Stref Popytu
378. tydzień Stref Popytu przyniósł aż 7 sygnałów reakcji na strefę popytu Squabera. Niektóre z nich zostały zamknięte jeszcze w trakcie tygodnia. Alerty wygenerowane na akcjach Asbis S.A. (ASB:GPW) i akcjach Ten Square Games S.A. (TEN:GPW) zostały odrzucone z powodu zbyt niskiego stosunku zysku do ryzyka. Akcje Banku Handlowego w Warszawie S.A. (BHW:GPW) oraz Budimex S.A. (BDX:GPW), z którymi rozpoczynaliśmy tydzień, opuściły portfel, przynosząc realizację pełnego zakładanego zysku.
W nadchodzący tydzień wchodzimy, posiadając w portfelu następujące akcje:
- Rainbow S.A. (RBW:GPW) – zabezpieczenie pozycji za pomocą wskaźnika ATR
- Zabka Group S.A. (ZAB:GPW) – zabezpieczenie pozycji za pomocą wskaźnika ATR
- CD Projekt S.A. (CDR:GPW) – pozycja prowadzona bez zmian
- Alior Bank S.A. (ALR:GPW) – pozycja prowadzona bez zmian
- PZU S.A. (PZU:GPW) – pozycja prowadzona bez zmian
- Orlen S.A. (PKN:GPW) – pozycja prowadzona bez zmian
- Enea S.A. (ENA:GPW) – pozycja prowadzona bez zmian
378. tydzień Stref Popytu
Poniedziałek 14.04.2025:
Brak transakcji na akcjach Asbis S.A. (ASB:GPW) z uwagi na zbyt bliską odległość do aktywnej strefy podaży Squabera.
Transakcja kupna akcji Santander Bank Polska S.A. (SPL:GPW).
Sprzedaż akcji Budimex S.A. (BDX:GPW). Realizacja zakładanego poziomu Take profit. Transakcja przyniosła 18,02% zysku po 6 dniach.
Wtorek 15.04.2025:
Sprzedaż akcji Orlen S.A. (PKN:GPW). Zamknięcie pozycji na ustalonym poziomie Stop loss. Transakcja przyniosła stratę -2,55% po 4 dniach.
Transakcja kupna akcji Enea S.A. (ENA:GPW).
Transakcja kupna akcji Orlen S.A. (PKN:GPW).
Utrzymanie pozycji na akcjach Enea S.A. (ENA:GPW). Zejście poniżej poziomu Stop loss zostało szybko wyciągnięte.
Środa 16.04.2025:
Zabezpieczenie zysku na akcjach Zabka Group S.A. (ZAB:GPW) za pomocą wskaźnika ATR.
Brak transakcji na akcjach Ten Square Games S.A. (TEN:GPW) z uwagi na zbyt bliską odległość do aktywnej strefy podaży Squabera.
Transakcja kupna akcji Tauron Polska Energia S.A. (TPE:GPW).
Brak transakcji na akcjach Enea S.A. (ENA:GPW) z uwagi na obecność akcji w portfelu.
Czwartek 17.04.2025:
Sprzedaż akcji Banku Handlowego w Warszawie S.A. (BHW:GPW). Realizacja zakładanego poziomu Take profit. Transakcja przyniosła 11,11% zysku po 8 dniach.
Sprzedaż akcji Tauron Polska Energia S.A. (TPE:GPW). Realizacja zakładanego poziomu Take profit. Transakcja przyniosła 6,92% zysku po jednym dniu.
Sprzedaż akcji Santander Bank Polska S.A. (SPL:GPW). Realizacja zakładanego poziomu Take profit. Transakcja przyniosła 7,22% zysku po 3 dniach.
Piątek 18.04.2025:
Brak sesji
W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.
Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.
Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w dokumencie przedstawiającym metodologię.
Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Na początku 2025 roku zdecydowaliśmy się na pokrycie naszą Strategią wszystkich spółek należących do indeksu WIG20 oraz mWIG40. Jeżeli interesuje Cię strategia Stref Popytu, wiec informacji we wpisie- link.
Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.
Wynik portfela i wybranych indeksów w tym tygodniu
%
Strefy Popytu
%
WIG
%
WIG20
%
mWIG40
Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)
%
Strefy Popytu
%
WIG
%
WIG20
%
mWIG40
Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka
Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.
Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.